Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bomba Adam
Üye
0

Neden varız? Evrende işimiz ne?

Sorusuna kitaplardan, filozoflardan ve sizin görüşlerinizden cevaplar.
2,534 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Varız; Çünkü binlerce zincirleme reaksiyonun bir sonucuyuz. Güneş Sistemi'ndeki asteroid kuşağında hiç bir işe yaramayan taşlar gibi, onlarda pek çok reaksiyonun bir sonucu, orada öylece duran ve var olan taşlar ile bizim aramızda ki nedensellik bağı aynı.

Bilincimiz kendimize çok farklı anlamlar yüklüyor, bu da çok normal. Düşünüyoruz, soruyoruz, anlamaya çalışıyoruz ve merak ediyoruz. Evet merak ediyoruz ve her şeye bir cevap bulma ihtiyacı hissediyoruz. "Neden varız" bu merak edilen konuların başında geliyor. Benim cevabım şu "orada öylece duran taşlar neden varsa, biz de o yüzden varız, yani bir nedeni yok".

Tüm Reklamları Kapat

120 görüntülenme
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
ersals krononot
ersals krononot
227K UP
Krononot⁸

Üzerinde çok düşünülen bir konu. Yapı olarak henüz içinde bulunduğumuz fizik evreni bile tam olarak anlayamadığımız için, büyük resime anlam vermek, insan organizmasının varoluş nedenlerini sıralamak şimdilik imkansız gibi görünmekte.

Zaten bu yüzden felsefe ve öğretiler vs var. Farklı şekillerde varoluşa yüklenen anlamlar var. Ve zaten böyle olmak durumunda. Çünkü anlam ihtiyacı, insanı tanımlamaya yöneltmekte. Belirsizliği sevmeyen ve kısa yolla anlama ulaşarak yaşamda kalmaya odaklanan insan için kendi belirlediği anlam üzerinden ilerlemek hızlı ve yormayan bir yöntem.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak bu anlama ulaşmanın yolu, güncel bilimsel seviyeyi kovalamak, felsefeyi de temel seviyede anlamış olmak en basit haliyle. Kişi zaten kendini anlamını yükleyecek varlığına. Başka yorumlar yol gösterebilir, etkileyebilir. Her şekilde kişi öznel biricik çıkarımına ulaşma çabasını göstermek durumunda.

Yani neden burada olduğunun cevabı kişinin çabasında. Gösterdiği çabanın işaretleriyle bulacak kişi. Bir hücre, kendi varoluş nedenini bulmaya ne kadar uzaksa, biz de öyleyiz belki. Ama bu, yapmamız gerekenleri değiştirmiyor.

Neden buradayız sorusunu sorma hakkını, yeterli çabayı göstermek ile elde ederiz. Kafa patlatırcasına araştırmadan bu soruya muhatap olamayacağımızı anlamamız gerekiyor....

235 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Vijay More. Existentialism: A Philosophic Stand Point To Existence Over Essence. (16 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 16 Kasım 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Zeynep Bora
Zeynep Bora
25K UP
Öğrenci

Ben biraz dini açıdan olaya balıyorum. İslama göre Allah, insanları yaratmıştır ve hiç bilinmeyen bir zamanda kıyamet kopacak, ölüler dirilecek ve hesaba tabi tutulacak. Allah’ın insanı yaratma sebebi onlara özgür irade vererek iyi mi kötüyü mü seçeceklerini görmesi. Dini açıdan yorumlayabiliyorum çünkü bilimsel açıdan var olmamızı ben de pek anlamlı bulmuyorum. Hangi canlı ister ki bizi? Geldiğimiz günden beri tek yuvamız olan Dünyanın dengesini bozuyoruz. Dünya ile yetinmedik ve gönderdiğimiz uyduların enkazlarıyla uzayı da kirletiyoruz.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close