Sorulara Dön
3
Ekonomi & Siyaset Bilimi

Neden tüm ülkeler birleşip tek bir dünya devleti kurmuyor?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bahsi geçen görüşü kozmopolitanizm bağdaştırabiliriz diye düşünüyorum. Lakin 50-100 yıllık bir vadede bunun gerçekleşmesi çok zor.

Bunun birçok sebebi olduğunu görürüz, ancak sanıyorum ki en büyük gerekçe kültür farklılıklarıdır. Günümüzden bir örnek vermek gerekirse bugün Hindistan'da normal karşılanan ve kültüre işlemiş olan bir gelenek, Türkiye'de normal karşılanmayıp Türkiye anayasasında yasak olarak değerlendirilmiş bulunabilir. Aynı şekilde Çin kültüründe tüketilmesi doğal olan bir besinin tüketimi Danimarka'da yasaklanmış olabilir. Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir, ancak şunu da söylemeden geçmek istemiyorum; dünyamızda mevcut olan 7 kıtanın yedisine de hakim olan kültürler bu kıtada bulunan tüm ülkeleri kapsayamamışken nasıl bir kültürün tüm dünyayı egemenlik altına almasını bekleyebiliriz ki?

Bir diğer gerekçe sanıyorum ki ekonomik durumlar olacaktır. Örneğin inanılmaz bir özveri ve disiplinle çalışmış olan Almanya, neden asırlarca sömürülüp asimilasyona maruz kalmış bir Afrika ülkesiyle aynı bayrağı dalgalandırmayı onaylasın ki? Bir bakıma bu, siyaset felsefesinin temel problemlerindendir. "İdeal bir ülkede zengin-fakir kavramları bulunmalı mıdır?", "ideal bir ülkede gelir, vatandaşlara eşit düzeyde mi dağıtılmalıdır?" tarzında birçok problemi içinde barındıran bir madde bu.

Buraya ideolojlerdeki yol ayrımları da eklenebilir. Şu anda dünyaya hakim olan ideoloji sayısı birden fazla. Kapitalizm, liberalizm, komünizm, sosyalizm; gelenekçilik, gelişimcilik; demokrasi, aristokrasi, monarşi ve bunlar gibi onlarca belli noktalarda yol ayrımına uğrayan ideoloji var. Burada sorulması gereken soru şu: Ülkeler birleşip tek bir dünya devleti kurduğu zaman bu devlete hakim olacak ideoloji hangi ideoloji/ideolojiler olmalıdır? Buna cevap vermemiz çok zor.

Ayrıca "Hangi eğitim sistemi esas alınacak, farklı bir kültürde yetişmiş olan X ülkesinin çocukları bu sisteme uyum sağlayabilecek mi?", "Hangi dil konuşulacak?", "Hangi anayasa esas alınacak, yahut bir yasa esas alınacak mı?" gibisinden onlarca sorular da sorulabilir.

Son olarak gerçekliği her ne kadar tartışma konusu da olsa uzaylıların var olabileceği düşüncesi de buna engeldir. Zira böyle bir devlet kurulduğunda askeriyeye, savunma sanayisine ayrılan sermaye minimuma düşürülecektir. Bu da dünyamızı olası bir dış gezegen istilasına karşı daha güçsüz duruma düşürecektir.

Öne Çıkarılan Cevap
4
Paylaş
4
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et