Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Neden tüm ülkeler birleşip tek bir dünya devleti kurmuyor?

2,925 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Berkay Arın
Berkay Arın
2,280 UP
Öğrenci

Bahsi geçen görüşü kozmopolitanizm bağdaştırabiliriz diye düşünüyorum. Lakin 50-100 yıllık bir vadede bunun gerçekleşmesi çok zor.

Bunun birçok sebebi olduğunu görürüz, ancak sanıyorum ki en büyük gerekçe kültür farklılıklarıdır. Günümüzden bir örnek vermek gerekirse bugün Hindistan'da normal karşılanan ve kültüre işlemiş olan bir gelenek, Türkiye'de normal karşılanmayıp Türkiye anayasasında yasak olarak değerlendirilmiş bulunabilir. Aynı şekilde Çin kültüründe tüketilmesi doğal olan bir besinin tüketimi Danimarka'da yasaklanmış olabilir. Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir, ancak şunu da söylemeden geçmek istemiyorum; dünyamızda mevcut olan 7 kıtanın yedisine de hakim olan kültürler bu kıtada bulunan tüm ülkeleri kapsayamamışken nasıl bir kültürün tüm dünyayı egemenlik altına almasını bekleyebiliriz ki?

Bir diğer gerekçe sanıyorum ki ekonomik durumlar olacaktır. Örneğin inanılmaz bir özveri ve disiplinle çalışmış olan Almanya, neden asırlarca sömürülüp asimilasyona maruz kalmış bir Afrika ülkesiyle aynı bayrağı dalgalandırmayı onaylasın ki? Bir bakıma bu, siyaset felsefesinin temel problemlerindendir. "İdeal bir ülkede zengin-fakir kavramları bulunmalı mıdır?", "ideal bir ülkede gelir, vatandaşlara eşit düzeyde mi dağıtılmalıdır?" tarzında birçok problemi içinde barındıran bir madde bu.

Tüm Reklamları Kapat

Buraya ideolojlerdeki yol ayrımları da eklenebilir. Şu anda dünyaya hakim olan ideoloji sayısı birden fazla. Kapitalizm, liberalizm, komünizm, sosyalizm; gelenekçilik, gelişimcilik; demokrasi, aristokrasi, monarşi ve bunlar gibi onlarca belli noktalarda yol ayrımına uğrayan ideoloji var. Burada sorulması gereken soru şu: Ülkeler birleşip tek bir dünya devleti kurduğu zaman bu devlete hakim olacak ideoloji hangi ideoloji/ideolojiler olmalıdır? Buna cevap vermemiz çok zor.

Ayrıca "Hangi eğitim sistemi esas alınacak, farklı bir kültürde yetişmiş olan X ülkesinin çocukları bu sisteme uyum sağlayabilecek mi?", "Hangi dil konuşulacak?", "Hangi anayasa esas alınacak, yahut bir yasa esas alınacak mı?" gibisinden onlarca sorular da sorulabilir.

Son olarak gerçekliği her ne kadar tartışma konusu da olsa uzaylıların var olabileceği düşüncesi de buna engeldir. Zira böyle bir devlet kurulduğunda askeriyeye, savunma sanayisine ayrılan sermaye minimuma düşürülecektir. Bu da dünyamızı olası bir dış gezegen istilasına karşı daha güçsüz duruma düşürecektir.

435 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close