Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ege Yıldırım
Ege Yıldırım
3,555 UP
Üye
2

Neden telefon tablet vb. cihazların şarj kapasitesi 100’e kadardır?

Hep merak ettiğim bir sorudur hiçbir yerde bulamadım bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim
504 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Furkan H
Furkan H
12K UP
Siber güvenlik uzmanıyım

Telefon, tablet ve diğer taşınabilir cihazların şarj kapasitesi, yüzde olarak gösterildiğinde 0 ile 100 arasında bir değer alır. Bu gösterim şekli, şarj seviyesini anlamayı ve yorumlamayı kolaylaştırmak için kullanılır. Yüzde 100, bataryanın tamamen şarj olduğunu, yüzde 0 ise bataryanın tamamen boş olduğunu temsil eder.

Tabii ki, cihazların şarj kapasiteleri mutlak değerlerle de ölçülebilir ve miliamper saat (mAh) gibi birimler kullanarak ifade edilebilir. Fakat günlük kullanım açısından, yüzde olarak şarj seviyesini göstermek daha kullanıcı dostu ve pratiktir.

Burada bir örnek ele alalım, 5000 mAh bir batarya ile 2500 mAh bir batarya ikisi de %100 dolu olduğunda 2500 mAh olan bir bataryanın daha erken tükenmesi beklenir yani önemli olan mAh değeri yüksek bir batarya tercih etmek daha verimli olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca %100 olarak gösterilmemesi için yani örneğin %200 olması için 5000 mAh değeri olan bir bataryanın 10000 mAh ile doldurulması gerekmektedir ki buda mümkün değildir. O yüzden sadece 100 olarak gösterilebilir ayrıca 10000 mAh değeri olan bir batarya bile takılsa yine 100 olarak görülecektir çünkü bataryanın maksimum kapasitesi budur.

Sonuç olarak yüzdelik olarak gösterilmesi kullanıcı dostu olduğu için tercih edilir ve mantıken maksimum 100 gösterebilir. Daha net bir değer ile ifade etmek için mAh ile ölçülebilir.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Z Kişi
Z Kişi
9K UP
Biraz bilgiliyim

İnsan beyninin sayılarla işleme kapasitesi: İnsan beyni genellikle üç haneli sayılarla rahatça çalışabilir. 100, kolaylıkla hesaplanabilen, akılda kalması kolay ve kolayca bölünebilir bir sayıdır. Bu sebeple 100 olarak belirlendiğini düşünüyorum. İyi çalışmalar

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close