Sorulara Dön
1
Yazılarımıza Yönelik Sorular

Neden tardigrad türü yaşamları boyunca koloni oluşturup daha gelişmiş bir türe evrilmedi?

Maymunlardan gelen homo sapiens ırkı gelişmiş ve düşünebilen bir türe evrilmiştir. Fakat milyonlarca yıldır yaşamlarını sürdüren bu tür neden kayda değer bir ilerleme göstermedi?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Günümüzde yaşayan her canlı atasal formları ile karşılaştırıldığında günümüz koşullarına karşı çok daha başarılı bir uyum sergiler. Hal böyle olunca günümüzde yaşayan tardigradlar da bulundukları ekosistemlere en iyi adapte olmuş bireyleri bünyesinde barındırmaktadır. Hatta bu adaptasyon öylesine uçtur ki doğal olarak gözlemlenemeyecek abiyotik faktörlere (örn. -272OC) dahi dayanıklılık sağlayabilirler. Sormuş olduğunuz "Neden daha gelişmiş bir türe evrimleşmedi?" sorunuz çok temel iki problemi var. Birincisi, her canlı türünün karşılaşmış olduğu farklı seçilim baskıları vardır ve bu baskının yönünde evrimleşmesi ön görülmektedir. Elbette bu durum öngörülemeyecek özellikleri de beraberinde getirebilir. Yani tutupta tardigradlar neden insanlardakine benzer bir evrimsel süreç gerçekleşmedi demek tam anlamı ile doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü onlar bahsettiğimiz üzere insanlardan farklı çevresel streslere maruz kaldılar ve zaman içerisinde buna yönelik adaptasyonlar gerçekleştirdiler. İkincisi, "gelişmiş" kelimesinden kaynaklanmaktadır. Canlıların çeşitliliği düşünüldüğünde gelişmiş kelimesinin her canlı için ortak bir paydaya indirgenmesi oldukça zordur. Hal böyle olunca gelişmişin karşılığı spesifik olarak verilmediği durumlarda sorulmak istenen soru yanlış bir yaklaşım olarak karşımıza çıkacaktır. Çünkü -272oC sıcaklığa dayanıp bir damla su ile geri dönen bir canlı mı daha gelişmiş? Yoksa vücut sıcaklığının +4OC artması ile havale geçiren bir canlı mı daha gelişmiş? diye sorduğumuzda insan solda sıfır kalacaktır.

4
Teşekkür (4)
Paylaş
4

Kaynaklar

  • A. Karahasan. Tardigradların Genetik Hazinesi: Dsup Proteini. (14 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 11 Ocak 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.9148. | Arşiv Bağlantısı

Öncelikle bir türde veya ırkta evrimin görülmesi için gerekli bir takım temel zorunluluklar vardır. Doğal ve yapay seçilimler, rastgele olmayan çiftleşme vb. Tardigradlar zaten bulundukları ortamlara müthiş bir adaptasyon yeteneğine sahipler. Uzay boşluğunda bile belli bir süre hayatta kalabilen canlılar ve dolayısıyla onları evrimleşmeye iten herhangi bir zorlukla zaten karşılaşmamaktadırlar. Bu soruya spesifik bir cevap içeren herhangi bir kaynak bulamamış olsam da evrim mekanizmaları ve evrim biyolojisi hakkında bir kaynak bırakıyorum aşağıya. Aynı zamanda Populer Science dergisinin de tardigradlar hakkında bir sayısı var, edinebilirsin.

264 görüntülenme
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın