Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4
Neden neredeyse tüm dünyada kadınlar ikinci sırada yer almakta?
Medyanın etkisi elbette var fakat medeniyetten uzak topluluklarda dahi kadın ikinci bir tür ve daha fazla sorumluluk almakla yükümlü. işin tarihsel, toplumsal, dinsel vs pek çok faktör etkili. Nasıl oldu da türün devamını sağlamakta büyük pay sahibi bir cinsiyet bugün dünyanın pek çok yerinde üstünlük kuramadı?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Anonim Felsefeci
Anonim Felsefeci Yazılım geliştirici

Küresel güney ve Küresel kuzey ülkeleri diye yapılan bir sınıflandırmada örneğin Küresel güney ülkeleri diye sınıflandırdığımız ülkelerde kadınlar aktif hayata katılımda erkeklere oranla çok düşük seviyede bir katılım sergiliyor . Örneğin Vikipedi'nin doğrulanmış kadın yazarlarında neden erkeklere oranla çok çok az veri girildiği hususunda sorulan soruda ki bu soru .. küresel güneyde yaşayan insanların neden çok çok az veri girdiği sorusu ile destekleniyor . Sorulara cevap veren kadınlardan alınan dönütler genel itibarı ile şöyle ..

Kaba tabir ile ev işleri çocuk bakımı alışveriş temizlik vesaire gibi şeyler neredeyse tüm günümü alıyor , ayrıca çok yorgun oluyorum ve kendime vakit ayıramıyorum . Çalışan kadınlar ise üstüne birde işlerinin zamanlarını ve eforlarını fazlasıyla tükettiğini söylüyor .

Cinsiyet gözetmeden küresel güney ülkelerinde yaşayan insanlara sorulduğunda ...

Bu Reklamı Kapat

Hayatımı idame ettirebilmek için haddinden kat be kat fazla efor sarf ediyorum , hayatımı idame ettirebilmek için gereken ihtiyaçlarımı karşılamaya haddinden fazla zaman ayıyorum ve çok yorgun oluyorum . Hayatımı idame ettirmekten başka bir şeye zaman ayırmak mümkün olmuyor .

Aslında bu sorunun kaynağı cinsiyet gözetmeksizin insanların hemen hemen hepsinin hayatlarını idame ettirebilmek için haddinden fazla efor sarf etmeleri ve bütün günlerini bu çabaya harcıyor olmasıdır .

Bu etken inanılmayacak kadar uzun süreler insan türünün kafasını meşgul ederek ve etmeye devam ederek bir kültür biçiminde şekillendiği için kadınların toplum içinde ki yeri böyle evrilivermiştir .

Bu Reklamı Kapat

Kadının fizyolojik ve biyolojik bir takım zorlukları ... adet olmak , hamile olmak , hormon sorunları , fiziksel güç ve kondisyonun zayıf olması tecavüzlere vesaire karşın korunma ihtiyacı çünkü bir erkeğe tecavüz ettiğiniz zaman hamile kalmaz ama bir kadına tecavüz edildiğinde hamile kalabilir ... vesaire bir çok etmen onu korunma içgüdüsü şeklinde toplumdan kısmen soyutlayacak kültürün oluşmasına sebebiyet vermiştir .

Bu kültürün değiştirilemez ve bu döngünün kırılamaz hale gelmesinde insan türünün insan olma vasfına erişmemiş insansı diye nitelendirdiğimiz müsvedde-i insan diye tanımladığımız sayıca çok fazla kalabalıklarının etkisi çok büyüktür .

Çünkü yer yüzeyinde var olan bütün insan türünün içinden çok çok az sayıda insan insan olma vasfına sahiptir , diğerleri dürtüleri ve güdüleri ile birlikte zoolojik olarak yaşarlar .

Soyut becerilerine , muhakeme yetisine , kazanımlarını nesiller boyu aktarma özelliğine , dürtülerine ve güdülerine yenik düşmeden olan biteni bütünü ile anlayıp ona göre hareket etme özelliğine sahip birey sayısı insan türü içinde çok azdır .

Şempanzeler , Goriller , Orangutanlar vesaire bizimle aynı familyadan olan insansı dediğimiz canlılar ile benzer davranışları , benzer tepkileri sergileriz ve reaksiyon veririz .

Türümüz içinde insan olma vasfına erişmiş olanları avlayan bir mekanizma geliştirmişizdir ve zoolojik olarak onları bize karşı bir tehdit olarak algılarız ve üstün gördüğümüz bir birey etrafında zoolojik olarak birleşerek bu tehditleri ortadan kaldırmaya çalışırız .

Bu Reklamı Kapat

Tüm bu yaşanan saçmalıkların akıl tutulmalarının mantıksızlıkların ve yanlışlıkların altında yatan nedene bakıldığında karşımıza bu çıkar .

Küresel güney ülkelerinde bu durum çok daha belirgin olduğu için çok daha net görürken ...

Küresel kuzey ülkelerinde bu durum çok daha bulanık olduğu için buğulu görürüz .

Sorun insanların zoolojik olarak dürtüleri ve güdüleri ile insan-i vasıflara sahip olmadan hayatlarını devam ettirmeye çalışmasıdır ve bu süreç çok uzun yıllar böyle devam ettiği için artık kanıksanmış ve düzeltilemez bir noktaya ulaşmıştır ..

Bu Reklamı Kapat

Teşekkürler .

101 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Freud. İd , Ego , Süper Ego. (16 January 2022). Alındığı Tarih: 16 January 2022. Alındığı Yer: Vikipedi | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et