Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Görkem Koç
Üye
5

Neden mevcut hayvanların birçoğunun dış görünüşünde simetri/simetriye yakın olma durumu mevcut? Tamamen asimetrik olan bir hayvan var mıdır?

Evrim ağacı podcast'lerini dinlerken birden aklıma gelen bir konuyu sormak istiyorum. Bir süre üzerine düşündüm ancak aksi bir örnek bulamadım. Başlıkta belirttiğim gibi neden hayvanların çok büyük bir kısmında (dış görünüşe şekilsel olarak baktığımızda) bir simetri mevcur? Bunun evrimsel avantajı var mıdır, varsa nedir?
298 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

"Esasen omurgalılar ve bazı diğer gruplar, sindirim sistemi etrafında gelişen canlılar. Gene temelde çevre basıncını dengelemeye çalışan bedenlerin belli bir simetrik kesite sahip olması gerekiyor. İlk ortak atadaki belirleyici unsur bu olmalı. Zamanla simetriyi pek bozmadan ilerlenmiştir. Mide, bedenin sol tarafında olduğuna göre, gün içinde belli bir kütle asimetrisi.

Simetri ve hareket arasında tavuk-yumurta tarzı bir ilişki var muhtemelen. Birbirlerini desteklemişler, ancak biri diğerini tam olarak belirlememiş.

Tüm Reklamları Kapat

Deniz yıldızının ait olduğu grup bile larva aşamasında bilateral simetriye sahip. Dil balığı gibi sonradan kamuflaj için simetriyi feda eden türler var. Lemur ve bazı yılan türlerinde yana doğru hareket söz konusu. Bizler ve başka canlılarda dominant el/bacak bulunması, simetriyi kısmen zorlayan bir özellik. Deniz kaplumbağası, yunus, kanguru gibi örnekler dışındaki düz hareketlerin çoğu da bedenin asimetrik konumlar arasındaki geçişinden (kıvrılma) oluşuyor. Kıvrılma, bu soruya mecburiyetten bulunan ideal olmayan bir çözüm, ki kara memelilerine kadar gelmiş. Mürekkep balıkları süzülerek daha iyi bir çözüme ulaşmış mesela. Yassı vatozlar ve ironik şekilde karadaki koşma hareketlerini suya uyarlayan memeliler de doğru yolu bulmuşlar. Simetri, hızlı hareket için gerekli, ancak yeterli olmayan bir koşul gibi duruyor."

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
EA Akademi Okuru
Orijinal Soru: Neden hayvanların neredeyse hepsinin görünüşü simetrik?

Doğada simetrik canlılar olduğu gibi asimetrik olanlar da vardır. Biz simetrik olanların üzerinde duracak olursak; önce kendi vücudumuzdan başlayalım. Dış görünüşümüz %100 olmasa da simetriye yakındır(iç organlar için bu söz konusu değildir, çünkü simetri bu bölgede bir avantaj yaratmıyor). Bunun en temel nedeni; simetrinin getirdiği avantajlar. Bacaklarımız simetri olmasa, koşmayı bırakın, düzgün bile yürüyemeyiz. Kollarımız ve ellerimiz düzgün koordinasyon sağlayamaz. Yüzümüzdeki duyu organları simetri olmasaydı, özellikle geçmişte, avcılara karşı dezavantajlı olurduk.

Sonuç olarak, simetri pek çok tür üzerinde, çok baskın bir seçilim baskısı oluşturmuştur. [1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Canlılarda Neden Simetri Vardır? Asimetrik Canlılar Var Mıdır? Simetri Nasıl Sağlanır?. (6 Haziran 2011). Alındığı Tarih: 16 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close