Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden kadın ve erkek sayısı popülasyon içerisinde neredeyse eşit olacak şekilde evrimleştik?

Kadınların kendi genlerini aktarması 9 ay sürerken erkekler için bu süre 5 dakika kadar. Bu süre zarfında 1 erkek binlerce kadınla ilişki yaşayabilir ve nüfus inanılmaz şekilde artabilir. O zaman kadın-erkek oranı neden 1000:1 şeklinde değil de neden 1:1 şeklinde? Ve neden bir tane bile istisna olan tür yok?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Düşünce sistemin tamamen hatalı. Evet, bir kadının genlerini aktarması 9 ay sürer yanlız unutma ki bu bir erkek içinde geçerlidir. Biz erkekler tek başlarımıza üreyemeyiz. Popülasyon içerisinde neredeyse eşit görünmesinin nedeni ise döllenmiş bir zigottan erkek yada dişi birey gelme olasılığının eşit oluşu. Erkeklerde eşey kromozomları XY iken kadınlarda XX'dir. Bu durumda çaprazlama yapacak olusak XX + XY = XX, XY, XX, XY sonucuna ulaşırız ki buradan bir erkek ile bir dişinin, bir erkek ve bir dişi evlat dünyaya getirme olsılıkların %50 ile eşit olduğunu gösterir. Sevgilerle.

Teşekkür
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir çiçeğin ardındaki bilimi bilmek ona sadece heyecan ve gizem katar. İnsanlar bunun ondan bir şey çaldığına nasıl inanır, anlamıyorum.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder