Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ekrem Ergil
Ekrem Ergil
2,109 UP
Üye
4

Neden ışık hızına ulaşamayız ve eğer ki ışık hızına ulaşamazsak kısa bir sürede çok uzaktaki yerlere gidebilmek için mesafe kısaltılabilir mi?

Burada demek istediğim solucan deliklerini kullanmadan mesela 100 ışık yılı ötedeki bir yere gidebilmemiz için mesela smbhleri kullanarak kütle çekimini kullanarak hem uzay zamanı büküp mesafeyi azaltırız hem de o güçlü kütle çekiminden dolayı ivmelenmemiz artar ve çok daha hızlı gideriz böylece daha az sürede gidebiliriz. Böyle bir şey mümkün mü?
236 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İlhan Taşlı
Fizik İle İlgilenen

Kısaca anlatacak olursak, ışık hızına yaklaştıkça göreli kütleniz artar ve bu hızı ulaşmak için sonsuz enerjiye ihtiyaç duyarsınız ve evrende sonsuz enerji yoktur. Işık hızına ulaşamadık ama %99 hıza ulaştık diyelim. 100 ışık yılı öteye gitmek için yaklaşık 101 yıl yolculuk yapmak gerekecek, gene çok uzun bir süre. Kaldı ki 100 ışık yılı Kozmos ölçeğinde burnumuzun dibi sayılır.

Uzay zamanı bükerek bu yolculuğu çok kısa sürede yapmak mümkün olabilir mi? Günümüz teknolojisi ve bilimsel verileri ile hayal gibi gözüküyor. Henüz uzayın ve hatta çok şey bildiğimizi düşündüğümüz kütlenin doğası hakkında bile bilgilerimiz tam olarak yerine oturmuş değil. Genel Görelilik bize çok şey anlatıyor ve bu teoriyi kapsayacak yeni bir teoriyi geliştirmeyi bırakın, yanına bile yaklaşılamadı. Henüz evrende açıklık getirmeyi başaramadığımız pek çok konu var; Karanlık Enerji ve Karanlık Madde bunların başında geliyor ve Genel Görelilik bu tuhaf durumları açıklamaktan çok uzak.

Sonuç olarak; uzayı bükerek yolculuk yapabilmek için daha çooook beklememiz gerekecek.

Tüm Reklamları Kapat

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close