Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden hızlandıkça kütlemiz artıyor?

Einstein'in e=mc^2 formülüne göre ışık hızına geldiğimizde sonsuz kütleye ulaşacağımızı ve bunun için sonsuz enerji gerekeceği söyleniyor. Peki sonsuz kütle nereden geliyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Hızımızı arttırmak için gerekli enerji aynı zamanda kütlemizi de arttırmakta. Kütlemiz arttıkça da daha fazla enerjiye sahip olmamız gerekiyor. Kütlemizin artış sebebi ise yine formülünden geliyor. Kütle, enerjiye dönüştüğü gibi (bkz. radyoaktif bozunma) enerji de kütleye dönüşebiliyor. (bkz. çift oluşum)

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayvanların insanlar gibi duyguları olduğunu düşünmek uzunca bir süre bilimsel bir tabu olmuştur. Ancak bunu yapmazsak, hem onlarda, hem de kendimizde olan temel gerçekleri kaçırabiliriz.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder