Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden her ülkedeki priz girişleri farklı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Amerikalılar elektrik dağıtım sistemlerini ve modern elektrik fişini geliştirirken, diğer ülkeler Amerikan standartlarını (60 Hz, 110V ve fiş sistemi) verimli bulamadılar.

Böylece, her ülke kendi elektriğini sağlamanın yolunu kendi başlarına geliştirmeye başladı. Almanlar, 50Hz'lik (metrik sisteme oldukça uygun) ve 220 V'luk (daha verimli güç iletimi) kullanmaya başladılar. Bu onların cihazları için daha avantajlıydı.

Hintliler ve Pakistanlılar için, fişlerdeki yenilikler, 1947'de Hindistan'dan ayrıldıktan sonra geldi. İngiliz sistemi bu ülkelerde baskındı.

Dünya savaşlarından sonra da kimse Almanya'nın elektrik sistemini kullanmak istemedi. Özellikle de Amerikan ve İngiliz standartları farklılaştı. Frekanslar ve voltajlar ülkelere göre değişmeye başlayınca prizleri de farklılaştırmak gerekti. Çünkü her ülke kendi voltaj sistemini kullanıyordu ve bir ülkeden diğerine elektrikli cihazınızı götürdüğünüzde muhtemelen cihazlar bozulacaktı. Bu nedenle prizleri de değiştirmeye karar verdiler.

Avrupa basit Alman sistemine geçerken Amerikan ve İngiliz prizleri için güvenlik de ön plandaydı ve daha zor sökülen ve takılan köşeli bileşenler kullandılar.

1950'lerden sonra ise sistemler standart hale geldi ve bugünkü haline ulaştı. Artık pek çok cihaz 110/220 V ve 50Hz parametreleriyle çalışacak şekilde tasarlanmakta. Fakat İngiltere gibi ülkeler tıpkı diğer uluslararası standartlarda olduğu gibi kendi standartlarından vazgeçmediğinden bu kullanım günümüze kadar devam etmiştir.

Özetle, her ülke verimsiz bir Amerikan sistemi olduğunu düşündüğü şeyin yerine paralel olarak kendi sistemlerini geliştirdi. 2. Dünya Savaşı'nın sonunda elektrik her yerdeydi ve ortak bir standarda geçiş yapmak çok zor olduğu için elektrik sistemleri bugünkü haliyle kaldı.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“En büyük zaferimiz asla düşmemek değil; her düştüğümüzde ayağa kalkmaktır.”
Oliver Goldsmith
Geri Bildirim Gönder