Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
3

Neden evrim sürecinde çok hücreli canlıların genelinde eşeyli üreme gözlemleniyor?

Aslında soru biraz yanlış oldu şuanki omurgalılara bakarsak genelinde eşeyli üreme var ve tek hücrelilerde ise eşeysiz üreme ile çoğalma gözlemleniyo bunu ney tetikledi ve eşeyli üremeye geçildi sebebi nedir?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İlk olarak bu sorunun 0 net bir cevabı yok bunu belirtmek isterim fakat kendi bilgi birikimlerimce en olağan cevabı vermeye çalışacağım.

İlk olarak eşeyli üreme günümüzden 1.2 milyar yıl önce bangiomorpha pubescens adında ökaryot bir tür olan alglerde başlamıştır. Yani ilk seks yapan canlıdır kendileri. Günümüzde hem eşeyli hem de eşeysiz üreme aktif olarak varolmakta bunun başlıca sebebi ise türden türe iki üreme türünden birinin daha avantajlı durumda olmasıdır. Eşeyli üreme kromozomal çaprazlama sayesinde genetik çeşitliliği arttırır. Bu anne ve babadan meydana gelen yeni bireyin kopyalanmak yerine bambaşka bir genetikle dünyaya gelmesi demektir. Kalıtsal hastalıkların aktarımını da zorlaştırır. Eşeyli üreme, eşeysize göre çok daha uzun bir süreçle meydana geldiğinden popülasyonun da ani artışlarını engellemektedir. Mitoz bölünmedeki kolay, az enerji harcayan, ve oldukça hızlı olan üreme bizim gibi (hayvanlar) iri ökaryot canlılar için kaynakların çok hızlı bir şekilde tükenmesi anlamına gelir. Fakat prokaryot canlılar için (bakteriler ve arkeler) hızlı artan bir popülasyon kaynak problemi yaratmayacaktır. Aynı şekilde prokaryotlar için de eşeyli üremenin getirileri bir dezavantaj olacaktır. Eşeyli üreme çok fazla enerji harcayan, oldukça karmaşık bir işlemdir. Genel hatlarıyla bakıldığında mayoz, çeşitlilik sayesinde virüs, kalıtsal hastalıklar vb. gibi etkenlerin yol açacağı kitlesel yok olmaları önleyebileceğinden dolayı bir hayatta kalma mücadelesine de dönüşmüştür ve evrimin tetiklenmesinin büyük nedenlerinden biri de budur.

Sonuç paragrafı yazacak olursak eşeylilik ve eşeysizlik tamamen canlının özellikleri, gelişmişliği gibi etkenleri dolayısıyla kendisine avantajlı durumda olanı bilinçsizce seçmesi sonucunda meydana gelmiştir diyebilirim.

3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, bir şeyleri bulma işidir. Bu açıdan tarih, bir bilimdir.”
Robin G. Collingwood
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku