Puan Ver
0
Puan Ver

Neden evren bu kadar geniş?

Yanlış bilmiyorsam görebildiğimizin evrenin yarı çapı kırk beş milyar ışık yılı ve bildiğim kadarıyla evrenimiz on üç milyar yaşında dolayısıyla görebildiğimiz en uzak cisim oraya gitmek için ışıktan hızlı gitmeli. Bu nasıl mümkün oluyor?

2
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Ben biraz da bunu yine kendimizi kilise dönemlerinde olduğu gibi evrenin merkezinde görmemize bağlıyorum.Kendi boyutumuz için hız ve boyut gibi metre ya da km birimli olguları bizler yarattık. Bizim gibi evrene göre nokta bile sayılamayacak büyüklükteki sistemde işe yarıyor olabilir ama bu kadar büyük olmasından ziyade biz bu evrende hiç denilecek kadar küçüğüz bunu farkedip bunun bilincinde olunması gerektiği kanaatindeyim. Mikroskoplarla zor görülen canlılara bizim uzunluk birimlerimizi ya da hızımızı gösterebilseydik sanırım onlar da aynı şeyi düşünürlerdi.

Favorilerime Ekle
0

Bunun sebebi büyük patlamanın başlangıcından çok kısa bir süre sonra evrenin ışıktan daha hızlı genişlemeye başlamasıdır. Alan Guth tarafından ortaya atılmış bir kuram bu ve matematiksel olarak çalışıyor. Enflasyon yada Şişme kuramı deniyor ismine. Bu durumu açıklayan başka kuramlarda var ancak gözlemlerimizle en iyi uyuşan kuram şuanlık Enflasyon Kuramı. Bu kuram hakkında yazılmış Wikipedia sayfası basit düzeyde gayet bilgilendirici. Gördüğüm kadarıyla Türkçe ve İngilizce sayfalar aynı. İkisinide kullanabilirsin. Ayrıca bir de Kozmik Anafor isimli sitenin geçen aylarda yayınladığı güzel bir yazısı var.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Modern biyolojinin her parçası, türlerin birbiriyle akraba olduğunu ve atasal türlerden zaman içindeki kademeli değişimler sonucu var olduklarını doğrulamaktadır.”
Helena Curtis
Geri Bildirim Gönder