Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Neden elektromanyetik dalgalar ortama gerek duymaz?

Elektromanyetik dalgaların mekanik dalgalara kıyasla uzay boşluğunda hareket edebilir, peki ama neden ?
655 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi | NASA/APOD | Rasyonalist

Bu soru biraz felsefi olmaya kaçıyor, fakat cevap verebiliriz. Soruyu tersten soralım, neden mekanik dalgalar ortama ihtiyaç duyuyor? Çünkü bugün mekanik dalga adını verdiğimiz olgu, maddesel ortamda hareket eden dalgalara verdiğimiz isim. Bu dalgalar, ortamın varlığıyla birlikte ortaya çıkıyor. Eğer bir ortamı sıkıştırıp genişletirseniz ortaya çıkacak olan budur. Bu durumda elektromanyetik dalga neden bir ortama ihtiyaç duysun? Ortama ihtiyaç duyan mekanik dalgadır. Bu bakış açılarından biri.

Diğer cevaplardan birisi elektromanyetik dalgalar için ortamın vakum olduğu ya da yayıldığı alanın zaten alanın kendisi olduğu. Bu dalgayı ortaya çıkarabilmek için, herhangi bir ortam gerekmiyor. Bu noktada neden gerekmiyor diye sormak güzel bir merak ama bir o kadar da tuhaf kaçabiliyor. Çünkü ortama ihtiyaç duyması için bir gereksinim yok. Gel gelelim vakumun karşılığı bazen farklı olabiliyor fizikte ama bu kadar detaya girmeyelim.

İkisinin de dalga olarak adlandırılması bu noktada sanırım bir kafa karışıklığı yaratıyor. Ama ikisi aynı türden dalgalar değiller. Sadece matematiksel olarak "dalga" dediğimiz matematiksel modelle benzeştiği için bu ismi veriyoruz. Yoksa söz konusu fizik farklı. Keza gravitasyonel dalgalar da öyle, fakat bunların da yapısı diğerlerinden farklı.

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin elektromanyetik dalgalar dipole transverse wave dediğimiz türden dalgalarken, gravitasyonel dalgalar quadrupole sınıfına giriyor. Yani elektromanyetik dalgalar (elektrik alan ve manyetik alan) aynı anda birlikte değişirken, gravitasyonel dalgalarda bir yönde sıkışma olurken, diğer dik eksende genişleme oluyor.

220 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close