Sorulara Dön
0
Mühendislik & Teknoloji

Neden dünya'dan kalkan bir uçak direkt uzaya çıkıp ay'a gidemiyor da bunun yerine roketler kullanılıyor?

Neden dünyadan direk kalkan bir uçak direk uzaya çıkıp aya gidemiyor da illa roket?

2
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Çünkü yeterli miktarda yakıtı, itki gücü yok ve tasarımı uzay şartlarına uygun değil. Yolcu uçaklarının kabinleri, motorları ve kanatları atmosferin en ince tabakalarına gidecek şekilde tasarlanmıyor, genelde yerden 10 kilometre yüksekte (ve bunun altında) uçacak şekilde tasarlanıyor. Dolayısıyla bir yolcu uçağına binip de uzay sınırına ulaşmak kolay değil. Ama motorları ve kanatları modifiye ederek bunu yapabilirsiniz - ki daha geçtiğimiz günlerde Virgin Galactic uzaya bir roket ile değil bir uçak ile çıktı! Üstelik bu bir ilk değil. Uzaya ilk çıkan uçak, 1950'lerde uzaya gidebilen (100 kilometreye ulaşabilen) X-15 tipi uçaklardı.

Uzaya ulaştıktan sonra ise sıfır dış basınç, yüksek radyasyon, vb. faktörlere uygun bir araca ihtiyacınız var. Bu da işte zaten roketlerin ucuna yerleştirilen uzay araçları... Roketlerin tek görevi, en az yakıtla en çok itkiyi üreterek atmsoferin kalın katmanlarını etkili bir şekilde aşabilmek.

Yani bir kağıdı neden çekiçle değil de makasla kesmeye çalışıyorsanız, uzaya da o nedenle uçaklarla değil de roketlerle gidiyoruz. Çekiçle bir kağıdı kesebilirsiniz ama elinize yüzünüze bulaşır, çünkü o iş için üretilmemiştir. Uçakla da uzaya gidersiniz ama tasarım uygun değilse ya anlamsız masraf olacaktır ya da ölürsünüz.

101 görüntülenme
6
Teşekkür (6)
Paylaş
6

Kaynaklar

Merhaba Ferhan.

Bir cismin atmosferden kurtulup yer çekimsiz alana çıkabilmesi için öncelikle her gök cisminin sahip olduğu kurtulma hızını aşması gerekmektedir. BURADAN Güneş sistemimizdeki gök cisimlerinin kurtulma hızlarını daha detaylı inceleyebilirsin.

Bu konuyu Dünya'ya indirgediğimizde Dünya'nın atmosferinden kurtulma hızı 11.2 km/saniyedir. Yani bir cismin atmosferden kurtulabilmesi için 11.200 m/s hızla yer çekiminin aksi yönüne hareket edebiliyor olması gerekmektedir. Biz sıradan vatandaşların bindiği uçaklar (ÖRNEK OLARAK AIRBUS'lar) azami olarak 0.89 Mach (1090 km/saat) hıza ulaşabilmektedir. Bu faktör de bindiğimiz uçakların uzaya çıkmasına olanak tanımıyor. Peki ya denerse diye sorarsan eğer, yerçekimi işini yapar diyebilirim ancak. :)

Çağrı beyin söylediği gibi bazı uçaklar ise özel yapım olup atmosfer dışına çıkabilecek hızlara ulaşabilir ve sonrasında meydana gelen sıfır basınç gibi uçağı ve pilotunu olumsuz etkileyecek koşullara dayanabilir.

İyi günler.

2
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın