Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Neden damak tadımız olacak şekilde evrimleştik? Herkesin damak tadı neden aynı değil?

1,204 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Güçlü Kutlu
Konu hakkında bilgim var.
Orijinal Soru: Her insanın damak tadı neden farklıdır?

Her insanın, herkesten farklı olan kendi DNA dizisi vardır. DNA, nasıl tattığınızı ve kokladığınızı, beyninize neyin güzel neyin kötü olduğu konusunda gönderilen mesajları belirlemenize yardımcı olur. Bu yüzden her birimiz yemeklerin lezzetini farklı tadarız. Ancak bu sadece hangi genlerle doğduğunuzla ilgili değil. Ayrıca, yemeğe ne kadar aşina olduğunuza ve daha önce yemiş olup olmadığına da bağlıdır.[1] Bu olay kültürden kültüre değişiklik gösteriyor.

Şunu da belirtmeliyim ki: DNA dizisinin farklılığı çok da abartmamak lazım. Bunlar "devasa" farklılıklar değiller. Elbette sizin damak tadınızın çok benzerine sahip birileri var.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. N.Archer. Why Do Some People Find Some Foods Yummy But Others Find The Same Foods Yucky?. (4 Temmuz 2017). Alındığı Tarih: 25 Temmuz 2022. Alındığı Yer: the conversation | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Acı/kekremsi, tatlı ve umami tadlar dilimizdeki reseptör adı verilen protein yapılar tarafından saptanıyor. Acı/kekremsi tadları yakalayan tek bir protein varken tatlı ile umamiyi ayırt eden reseptörler iki proteinin bağlanmasıyla oluşuyor. Bu proteinleri kodlayan genler de acı/kekremsi tadlar için insanda 25, sıçanlarda 37 ve köpeklerde 16 adet. Acı/kekremsi tad reseptörlerinin bu kadar çok gen tarafından kodlanıyor olması bu tadların ayırt edilmesinin hassas bir konu olduğunun bir göstergesi. Zehirli ve bozuk yiyeceklerin acımsı tadları olması bunun bir sebebi olabilir.

Tatlı tadları T1R3 ve T1R2 genlerinin kodladığı proteinlerin birbirine bağlanmasıyla ve umami ise T1R3 ile T1R1 geninin kodladığı proteinlerin birbirine bağlanmasıyla algılayabiliyoruz. Acı/kekremsi tad genlerinin aksine bu genler çeşitlenmemiş. Tüm bu genler filogenetik ağaçta suda yaşamda omurgalılardan da önce "ışınsal yüzgeçliler" balıklarına kadar takip edilebiliyor.

Zaman içerisinde türler arasında bazı farklılıklar oluşmuş. Örneğin kedigillerde T1R2 geni kapandığı için tatlıyı ayırt edemiyorlar. Kuşlarda ise T1R2 hepten silinmiş. Bu yüzden kuşlar solucandan tohuma, taştan meyveye herşeyi ayırt etmeden yiyiyorlar. Bununla birlikte kuşlarda da şaşırtıcı şeyler görülebiliyor. Sinek kuşu nektarla besleniyor ve tatlı suyu normal sudan ayırt edebiliyor. Genetik çalışmalar sinek kuşundaki umamiyi algılayan genlerin tatlıyı da algılayacak şekilde geliştiğini göstermiş.

Tüm Reklamları Kapat

Tad alma duygusu da yaşa ve ihtiyaçlara göre değişiyor. Büyüme hormonu salgılayan küçük çocuklar daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğu için tatlıları daha çok severken erişkinler çay kahve gibi acı/kekremsi tadları tercih edebiliyor.

292 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Tad Almanın Evrimi. (11 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 11 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Alcan
Ali Alcan
33K UP
Tıp Fakültesi Öğrencisi

Merhabalar. Bildiğimiz üzere dilimizin üzerindeki papilla adı verilen tat tomurcukları aracılığıyla yiyecek ve içeceklerin tatlarını alabiliyoruz. Papillalar içerisinde besinlerin tadını algılamamıza olanak sağlayan çok sayıda kemoreseptörler bulunuyor ve sonrası beynimizdeki tat alma bölgesi sayesinde şekilleniyor.

Peki neden dünya üzerinde çeşitli yiyecek ya da içecek zevkleri, kültürleri var? Bunun cevabı oldukça basit, bu durumunu etkileyen en büyük etkenin yaşanılan çevre olduğu düşünülüyor. Çocukluk çağından itibaren ailemiz tarafından belirli yiyecek ve içeceklerle tanıştırılıyoruz zaman ilerledikçe de bunlar bizim genel damak zevkimizi oluşturuyor. Mesela Ege çevresinin mutfağı ile Doğu Anadolu'nun mutfağı arasında belirgin farklar vardır. Elbette kişisel istisnalar olacaktır ancak Ege çevresindeki insanların ya da Doğu Anadolu çevresindeki insanların çoğunun damak zevki birbiri ile benzerlik gösterecektir.

Tüm çevresel ve kişisel etkenlere rağmen damak zevki değişebilir bir durumdur. Zamanla değişik tatlara kendimizi alıştırarak tercihlerimizi değiştirebilir ve geliştirebilir. Küçük bir örnek vererek yazıyı bitireyim: Daha önce kırmızı et tüketen bir bireyin zaman içerisinde vejetaryen beslenme alışkanlığı kazanması, damak zevkinin de değişmesine neden olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

231 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Damak Zevki . (9 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 9 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close