Sorulara Dön
0
Psikoloji & Psikiyatri

Neden canımız sıkılır?

Sürekli eğlence veya adrenalin isteğimiz neden kaynaklanır? Hiçbir şey yapmamak neden kötü hissetmemize sebep olur?

2
258 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Yüzyıllardır yaşamda kalmak için çok çeşitli yollarla doğaya direnen bir türün bütün gün doğadan kopuk bir odada yatmasının onu tatmin etmeyeceği aşikar. Hatta modern psikolojide depresyonun, gelişmiyor olmanın bir yan etkisi olduğuna dair yeni görüşler var.

Temel düzeyde yaşamda kalmayı garantileyen rüşvetler olan dopamin, endorfin, seratonin gibi nörotransmitterler, yaptığınız (yapmamız gereken) faaliyet nedeniyle tatmin - mutlu olmamızı sağlar. Evrimin ilk seviyelerinde üreme, beslenme, avlanma (spor) gibi faaliyetlerden rüşvet alarak yaşam güdümüzü tatmin edebiliyorduk. Ancak kültürel evrimin yaşam koşullarını değiştirmesiyle, yaptığı işte başarılı olmak, yeni bir şey öğrenmek gibi sofistike amaçlara dopamin kaynaklarına ulaşmış olduk. Artık yaşamda kalmak için fiziksel olarak çaba göstermek zorunluluğu kalmadığı için daha çok varoluşsal soruya sahibiz. Ve bunları cevaplamak, bilinç gelişimimiz için çaba göstermek zorundayız. Çünkü yaşamda kalmayı güdüleyen avlanma barınma göç gibi fiziksel zorlu koşullar artık yok. Hiçbir şey yapmamak, yaşamsal güdünün aniden düşerek depresif duyguduruma geçmeye neden olur bu yüzden.

Özellikle evrimsel süreçle taban tabana zıt olan emeklilik sisteminde, birey hiçbirşey yapmamak için çalışır (emekli olmak için), ve aniden faaliyeti bırakır. Bilinçaltı, bu durumu şöyle yorumlar: Faaliyeti biten organizmanın yaşamda rolü kalmamıştır. İşte emeklilik sonrası hızlı yaşlanma, hastalık ve ölüme hızlı yolculuğun nedeni bu bilinçaltı yorumu ve evrimsel süreci hiçe sayan yaşam koşulları.

Mutlu olma, yaşamdan tatmin olma gibi konulardan bahsetmek hem egzersize dönüşen fiziksel faaliyet, hem de zihinsel faaliyet - yeni bir şeyler öğrenme, mental olarak zorlanacak alanlarda mesai harcama, bir konuda uzmanlaşma çabası gibi şeyler MUTLAK DÜZEYDE gereklidir.

Hiçbir şey yapmama, yapı olarak insana uyumsuz bir yaşam modeli ve beklentisi. Tatil dahil. Kendi mantığımıza göre temel ihtiyaçlara hızlı ulaşmak, hiçbir şey yapmak zorunda olmamak, çaba göstermeden yaşamak -konfor- gibi görünüyor olsa da, bu insanın bütün bir gelişim geçmişinden kopuk, gelişimin en altındaki bilinç seviyesinin konfor algısını yansıtmakadır.

210 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

fiziki yönden baktığımızda evrende her şey haraket halindedir içinde anlık olarak bilmem kaçkadar hüceyre ölüyo yenisi yaranıyor vs yani evrende duraan kalarsan ölüsün demekdir senin canın sıkılmasının sebebi beyinin ödül mekanizmasının çalıştırmaman yani dopamin olmayınca hazzı hiss etmiyorsun ve canın sıkılıyor ancak bişeyler yaparsan ondan hazz alırsın ve bir daha olsun istersin 2-3 kere denedikden sonra yaptığın şeyden sıkılırsın başka bişey denersin ve bu böyle uzaar gider

148 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et