Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Neden büyük, ağır uçabilen bir hayvan yok?

Merak ettim de karalarda Afrika filleri gibi devasa hayvanlar varken veya okyanuslarda mavi balina gibi tonlarca ağırlığa sahip bir hayvanlar varken neden uçabilen hacimli ağır bir hayvan yok büyük hayvan uçamaz diye bir kural mı var? Evrimsel süreçte kuvvetli kanatlar evrimleşmesi zahmetli olduğu için mi daha çok hafif hayvanlar uçabiliyor?
334 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Berat Gök
Biyolojiye meraklı birisi

Belki şuan görece dev uçan varlıklar yok fakat geçmişte bir zaman diliminde günümüzde uçan canlılarından katbekat daha büyük uçan canlılar yaşamaktaydı. En güzel örnekleri pterosaur sürüngen takımı dahilindeki bazı hayanlardır. Pterosauria sürüngenlerin bir takımıdır ve bu takımda bulunan canlıları uçan sürüngenler olarak isimlendirebiliriz. Bu takımdaki hayvanlar devasa boyutlara ulaşabiliyorlardı. Tabii ki sadece 25 santimetre kanat genişliğine sahip Nemicolopterus crypticus gibi bir üye de bulunmakta. En büyük uçan canlı olarak kabul gören Arambourgiania philadelphiae bu takımda yer almaktadır. Ağırlığı hakkında net bir çıkarım yapılamamakla birlikte bir fil kadar abes bir düzeyde değil de ortalama bir erkek aslandan bir miktar daha fazla ağırlığa sahip ve yüksekliğinin 12-13 metre civarı olduğu tahmin edilmektedir. Bu görece devasa boyutlardaki pterosaurların uçup uçamadıkları bir tartışma konusudur fakat genel kanı uçabildikleri yönündedir. Kasları bu ağırlığı havalandırmak için bir lastik gibi gerilecek bir biçimde evrimleşmiştir. Pterosaurlara ait hiçbir üye veya torunları günümüzde yaşamamaktadır. Bu canlılar dinozorların yükselişiyle devasa boyutlara ulaşmış ve belli bir büyüklüğün üzerinde olan ve acımasız koşullara karşı yenik düşen her canlı ve genel olarak non-avian dinozor(kuş olmayan) gibi meteor felaketinin oluşturduğu Kretase-Tersiyer Kitlesel Yok Oluşu'nda yok oldular ve daha sonrasında biliyor olabileceğiniz gibi özellikle küçük memelilerin yükselişi ve yaşayan dinozorlar olan kuşların çeşitliliğinde artış ve gökyüzü hakimiyeti başladı. Sorunun cevabını verecek olursak bir "erkek aslanı" havalandırmak bu kadar zor bir işken bir fil ağırlığını karada dahi taşımak zor olduğu halde bu ağırlıkta bir canlının uçacak bir biçimde evrimleşmesi çok büyük enerji israfı olacağından pek mümkün değildir.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close