Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Enis Çam
Enis Çam
23K UP
Üye
1

Neden bir şişe suyu çalkaladığımızda oluşan kabarcıklar bir şişe yağ çalkalandığındaki gibi oluşmuyor?

su yüzeyinde dipten yukarıya doğru yükselen yoğun kabarcık yapısı varken yağda neden çok az veyahut hiç olmuyor. İki şişedeki sıvı hacimleri eşit olduğunu düşünelim.
992 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yusra Aslan
Yusra Aslan
80K UP
Üniversite Öğrencisi

Kabarcıklar su içerisinde bulunan gazdan oluşur. Nitrojen ve oksijen gibi gazlar suyun içinde eriyebilir. Kabarcıkların oluşumu da bu gazların çözünürlüklerinin azalmasıyla oluşur. Daha soğuk su ve daha yüksek basınç daha fazla gazın erimesine yol açar. Bunun tam tersi, daha ılık su ve daha alçak basınç daha az gazın birikmesine neden olur. Fakat yağda bunu daha az görüyoruz. Bu durum biraz daha bahsi geçen su ve yağın yoğunluğu ile de alakalıdır.

112 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Editör. Bardaktaki Su Kabarcıkları Neden Oluşur?. (29 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 29 Ekim 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kadir Mısırpüskülü
Makine Mühendisi

Akışkanlar mekaniği konusu olan akış profilleri iki çeşittir. Laminer ve türbülanslı akış. Akışkan, belirli bir hıza kadar laminer bir hızdan sonra ise türbülanslı akışa geçer. Laminer akış, düzenli tek sıra halinde giden sıvı tanecikleri gibi düşünebilirsiniz ama siz daha fazla çalkaladğınızda hızı artan akışkan türbülans haline geçecektir. Kabarcıklar ise türbülans bölgesinde gözlenir. Her sıvının türbülansa geçtiği nokta farklıdır. her sıvının moody's diyagramınlarından bu noktalar tespit edilebilir.Bu geçiş noktası ve sıvının toparlanma süresi ise (daha çok) viskozite denilen "sıvının akışkanlık kabiliyeti" ve (daha az) viskozitenin oluşturduğu sıvı ile yüzey arasındaki film tabakasının da etkisi olacaktır. Yani sorumuzun cevabı viskoziteye bağlı olarak sıvının laminer bölgeye tekrar geri dönme süresinin(kabiliyetinin) farklı olması olacaktır.(Homojen olan her sıvı için bu kurallar aynı olacaktır. Heterojen karısımlarda durum farklıdır.) Şu şekilde de örnekleyebiliriz, kalorifer sisteminizin arada gelen küçük tıkırtılar olabilir özellikle ilk çalıştırdığınızda işte bu türbülanstan ötürü oluşan hava kabarcıklarından ötürüdür. Bu kabarcık olayı hidrolik sistemlerde tehlike yaratacagından (ve başka bir çok sebepten) su yerine uygun moody's diyagramı çıkarılmış yağ kullanılır. Ayrıntılı bilgi için "kavitasyon", "Laminer ve Türbülanslı Akış" ve "Viskozite" kavramlarını kullanabilirsiniz.

224 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Bilinmiyor.. Laminer Ve Türbülanslı Akış. (29 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 29 Ekim 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. Bilinmiyor.. Moody's Diyagramı. (29 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 29 Ekim 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 3. Wikipedia. Kavitasyon. (29 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 29 Ekim 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close