Sorulara Dön
-5
Felsefe

Neden bilim; naturalizm-materyalizm varsayımlarına dayanmak zorunda bu varsayımlara dayanmadan bilim yapmak mümkün değil mi?

Neden evrim ağacı kırmızı asaya cevap vermiyor e. a. Bilimi kullanarak kendi ideolojik propagandasını mı yayıyor sözler köşküne anında cevap geldi neden?

1
294 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evrim ağacı bu konuları toptan açıklayıp tekrar üzerinde durmamak için sözler köşküne cevap vermişti. Onları kaale aldığı, onlara cevap vermesi gerektiğini düşündüğü için değil. Zaten verilen cevabı izlerseniz, bunu net anlayabilirsiniz. Bu tarz gençlerin bilimi anlamadan dinlemeden eleştirmeye, yargılamaya kalkması gerçekten inanılmaz cahilce yaklaşımlar. Bilmediği anlamadığı bir konuyu yargılayabilme konforuna sadece ergen olmakla açıklanamaz bir gerekçeyle, akılsızlıkla ihtiyaç hissedilebilir.

Evrim ağacının ideolojik propagandasını yaptığını iddia eden kişi, sözler köşkü vs nin kendi ideoloji-bakış açısının propagandasını yapmasına neden karşı çıkmıyor sormak gerekir. Neyi afişe ettiğin önemli değil çünkü, bunu yapıyor olmayla suçluyorsa kişi, tarafında durduğu odağın da yapmıyor olması gerekir içsel tutarlılık açısından.

Hepsini geçtim, bilim hakkında az da olsa bir araştırma, anlama çabası olsa keşke bu tarz gençlerde. Sadece dini açıdan bile ilim çinde de olsa alınız emrini unutmuş, karşısına alıp düşman olabilmiş manipüle edilmiş bu zihinler kendi bakış açılarından nasıl utanmıyor anlamak imkansız. Hiçbir dini referans bilimin kötü gereksiz anlamsız dine karşı olduğunu KESİNLİKLE YAZMAZ. Nasıl oluyor da bu insanlar kendilerini geliştirecek bir disipline düşman olabiliyor...

Bilimi anlasalar, sahip çıkıp dini referanslarla olan ortaklığını ortaya koyarak bütünsel bir bakış açısına geçme çabasına girerlerdi. Ancak gelişim odağında durmadıkları için, anlama kavrama çabasına girmek yerine, kısa yoldan inanarak, taraflaşarak, kutuplaşarak, fanatikleşerek inançlarını afişe etmeye çalışmanın ötesine gidemiyor bu kişiler malesef. Yani evrim ağacı ya da bilimsel odakları suçladıkları niteliklere bizzat sahipler ve daha da kötüsü bu hallerini savunacak kadar körler.

Bakış açınız, inancınız, diğer bakış açılarını, inançlarını kapsamıyor, onları bir yönüyle beslemiyor ise şüphe duyunuz. Ya siz inancınızı hiç anlamamışsınız, ya da inancınızı anlamak için daha çok bilgiye, referansa ihtiyacınız var.

Böyle inancını afişe ederek varolmaya çalışan gençlerin maç seyretmeye gitmekle aynı faaliyette olduğunu düşünüyorum. Umarım bir noktada kendilerin dikey objektif bakabilmeyi başarırlar ve artık dalga konusu olmaktan çıkarlar.

452 görüntülenme
7
Teşekkür (1)
Paylaş
7

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın