Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Neden bazı kediler insanlardan kaçarken bazı kediler kaçmaz?

Bazı sokak kendilerini insanlar ne kadar evcilleştirmeye çalışsalar kedilerin insanlardan kaçtığı oluyor ama bazı kedilerin insanların pek ilgilenmediği halde insanların yanına korkusuzca geldiği oluyor. Bunun nedeni nedir? Kediler bir şekilde insana tamamen alışacak şekilde evrim mi geçiriyor

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
3 Cevap

Eğer zamanında birileri onlara şiddet içerikli davranışlarda bulunduysa insancıl olmazlar. Eğer büyüdükleri yerde sevildilerse daha yakın davranıyorlar. Kendilerini koruma iç güdüsü olabilir diye düşünüyorum.

Teşekkür
Paylaş
1

Hayvan psikolojisi ve davranışları doğuştan itibaren şekil aldığı için travmatik olaylar yaşayan canlılar, asabi,çekingen tavırlar gösterebiliyor. Ancak bebeklikten itibaren çok iyi bakılmış bir kedinin de asabi ya da çekingen tavırlar sergilemesi kesinlikle başka olaylar dahilinde gerçekleşiyordur ve kişilik bozukluğuna girer. Bazı evcil hayvanlar sahiplerine istediklerini yaptırmak için, sahiplerinin izin vermediği davranışları gerçekleştirebiliyorlar. ( Kedilerin sahiplerini cezalandırması için kumu dışındaki yerlere tuvaletini yapması gibi )

Teşekkür
Paylaş
0

Kedilerin davranışları bulunduğu bölgeye ,ortama göre değişkenlik gösterebilir.Kedilerin davranışları ,o bölgedeki insanların hayvanlara karşı olan duruşuna göre olabilir.

Köpekler içinde konuşursak;

Bazı yerlerde insanlar köpeklere yaklaştığında ,köpekler ya saldırırırlar,havlarlar ya da kaçarlar.Bazı yerlerde ise tepki vermezler.Saldıran veya kaçan köpeklerin olduğu bölgede , büyük ihtimalle o bölgedeki insanlar tarafından zarar görmüşlerdir.

Yani sonuç olarak,kedi veya köpeklerin davranışlarında insanların da etkisi büyük.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dahi biri gerçek anlamıyla hata yapmaz; çünkü onun hataları yeni keşiflere açılan kapılardır.”
James Joyce
Geri Bildirim Gönder