Puan Ver
3
Puan Ver

Neden bazı insanlar kitap okurken okuduğu cümleyi tekrar okur?

Bazı insanların kitap okurken cümlenin başına dönüp tekrardan okuduklarını, hatta bunu birkaç kez yaptıklarını görmüşsünüzdür. Peki bu neden olur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Üniversitede okurken Fizyoloji dersinde hoca bu konu hakkında bir bilgi vermişti. Reverberasyon denen bir olaydan dolayı olduğunu söylemişti. Bu aklımıza şarkı takılması, sınavda bir soruyu tekrar tekrar okumamız veya dediğin gibi kitap cümlelerini tekrar tekrar okumamıza sebep olduğundan bahsetmişti. Reverberasyon bir müzik terimidir. Ses oluştuktan sonra sesin kalıcılığı anlamına geliyor. Beyinde de ismini hatırlayamadığım bir bölgesinde bilgi takılıp kalıyor ve sürekli tekrar etmek zorunda kalıyoruz. Açıklayıcı oldu mu bilmiyorum ama biraz araştırdım ve herhangi bir kaynağa ulaşamadım ben de. Aklımda kalan bilgiyi paylaşmak istedim.

Teşekkür
6
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin amacı gerçeği keşfedip aydınlatmaktır. Bana kalırsa biyografi veya kurgu fark etmeksizin edebiyatın da öyledir. Bu nedenle edebiyattan ayrı bir bilim literatüründen söz edilemez.”
Rachel Carson
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder