Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Argümantatif Mantık Hatası
Yüklü Soru Ali Kaya tarafından eklendi
Argümana doğrulanmamış varsayım veya varsayımlar katmaktır.
Mantık Hatası Açıklaması
Soru, insanlara matematik çarptığında gerçekten matematik dahisi olabileceği yükü ile sorulmuştur.
0
Mantık Hatasını Göster
1

Neden bazı insanlar elektrik çarptı zaman matematik dahisi oluyorlar?

277 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Üzeyir Yazıcı
Araştırdığım kadarıyla...

Bir insanın elektrik çarptıktan sonra matematik dahisi olması, tıp bilimi tarafından tam olarak açıklanabilmiş bir durum değildir. Bu konu ile ilgili farklı hipotezler ve anekdotlar mevcuttur, fakat kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

Bazı olası açıklamalar şunlardır:

Beyin fonksiyonlarında değişiklikler: Elektrik çarpması, beynin matematiksel işlemlerle ilgili bölgelerinde geçici veya kalıcı değişikliklere neden olabilir. Bu değişiklikler, kişinin matematiksel problem çözme yeteneğini ve soyut düşünme becerilerini geliştirebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yeni bağlantılar oluşması: Elektrik akımı, beynin farklı bölgeleri arasında yeni bağlantılar oluşturabilir. Bu bağlantılar, matematiksel kavramları daha iyi kavramaya ve yeni çözümler üretmeye yardımcı olabilir.

Motivasyon artışı: Travmatik bir deneyim yaşamak, kişinin hayatına yeni bir bakış açısı getirip onu farklı alanlarda daha motive hale getirebilir. Elektrik çarpması yaşayan kişi matematik ile ilgilenmeye başlamış ve bu alanda kendini geliştirmeye kararlı hale gelmiş olabilir.

Psikolojik etkenler: Bazı durumlarda, elektrik çarpması sonrası matematik dahisi olma hikayeleri, medya tarafından abartılmış veya çarpıtılmış olabilir. Bu gibi durumlarda, kişinin önceden var olan matematik yeteneği veya travmatik deneyime verdiği psikolojik tepki, matematiksel becerilerinde ani bir artış olarak yorumlanmış olabilir.

Unutulmamalıdır ki, elektrik çarpması son derece tehlikeli bir durumdur ve kalıcı sağlık sorunlarına veya ölüme yol açabilir. Elektrikle ilgili herhangi bir kazada yaralanan kişi derhal tıbbi yardım almalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Örnek:

2019 yılında, Türkiye'de Abdüsselam Çiçekçi adında bir adam elektrik çarptıktan sonra matematik problemleri çözmeye başladığını ve yeni teoriler geliştirdiğini iddia etti. Çiçekçi'nin hikayesi medyada büyük ilgi gördü ve bazı uzmanlar elektrik çarpmasının beyninde matematiksel yeteneklerini geliştiren değişikliklere neden olabileceğini savundu. Fakat Çiçekçi'nin iddialarını destekleyecek herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Sonuç:

Elektrik çarptıktan sonra matematik dahisi olma olgusu, tıp bilimi tarafından tam olarak anlaşılmış bir durum değildir. Bu konudaki bilgiler, anekdotlara ve sınırlı sayıdaki araştırmaya dayanmaktadır. Elektrik çarpması son derece tehlikeli bir durumdur ve herhangi bir sağlık sorununa yol açabilir.

Kaynaklar

 1. Show Haber. Elektrik Çarptı, Matematik Dahisi Oldu!. Alındığı Tarih: 22 Nisan 2024. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
 2. M. R. Krause, et al. (2023). Transcranial Electrical Stimulation: How Can A Simple Conductor Orchestrate Complex Brain Activity?. PLOS Biology. doi: 10.1371/journal.pbio.3001973. | Arşiv Bağlantısı
 3. M. Meinzer, et al. (2012). Electrical Brain Stimulation Improves Cognitive Performance By Modulating Functional Connectivity And Task-Specific Activation. The Journal of neuroscience : the official journal of the Society for Neuroscience. doi: 10.1523/JNEUROSCI.4812-11.2012. | Arşiv Bağlantısı
 4. I. Onin, et al. (2023). The Savant Syndrome: A Gift Or A Disability? A Deeper Look Into Metabolic Correlates Of Hidden Cognitive Capacity. Endocrine, metabolic & immune disorders drug targets. doi: 10.2174/1871530322666220408134359. | Arşiv Bağlantısı
 5. G. Aydın, et al. (2018). Yüksek Voltaj Elektri̇k Çarpmasinda Amantadi̇n Tedavi̇si̇. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi, sf: 209-211. doi: 10.24938/kutfd.365927. | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close