Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
Neden bazı canlı türlerindeki dişi üyelerin boyutu daha büyükken bazı türdeki erkek üyelerin boyutu daha büyüktür?
140 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Soldawn .
Soldawn . Bilim meraklısı

Birçok nedeni olabilir, hayvana göre değişebilir. Memeli türlerinin büyük bir bölümünde erkekler dişilerden daha büyüktür. Bahsettiğiniz konu, "Sexual dimorphism" başlığı altında incelenmektedir. Sexual dimorphism bir türün erkek ve dişi eşeyleri arasında vücut boyutu ve şekli, renk veya desen bakımından farklılıklar görülmesidir. Büyük dişiler, daha iyi annelik yapabilirler örneğin yumurtalarını diğer hayvanlardan daha iyi koruyabilirler bu da daha fazla yumurta anlamına gelir. Erkekler, yavrulara ebeveyn bakımı sağlamazlar ve büyüme için daha fazla enerji harcarlar. Bu durum hayvanlara göre değişkenlik gösterebilir. Mesela böcekler, büyüklük, süsleme ve renklenme dahil olmak üzere çok çeşitli "cinsel dimorfizm" sergilerler. Argiope appensa türünde de dişiler erkeklere oranla epey büyüktür. "Osmia rufa" böceğinde dişi, erkeklerden daha büyük/daha geniştir, erkeklerin boyutu 8–10 mm iken dişilerin boyutu 10–12 mm'dir. Hackberry emperor türünde dişiler benzer şekilde erkeklerden daha büyüktür. Sexual dimorphism in nedeni, dişilerin erkeklerden daha fazla polen tükettiği tedarik boyutu kütlesinden kaynaklanmaktadır. Bazılarında durum farklıdır örneğin "Anthidium manicatum" türünde dişilerden daha çok erkeklerin daha büyük boyları, saldırgan bölgesel davranışları ve müteakip farklı çiftleşme başarısı nedeniyle doğal seçilimde seçilmiş olabilir. Çevre türün cinsiyetine bağlı cinsel dimorfizm çeşitliliğine etki edebilir. Örneğin civcivler, normal koşullar altında göç için ideal boyuta ulaşamayacak olsalar bile, daha büyük bir boyuta büyümelerine izin veren bir alanda doğmuşlarsa, çevresel seçim daha küçük bir civciv boyutunu destekleyebilir. İnsanlarda da erkeklerin büyüklüğü kadınlara oranla daha fazladır. Bu boyut konusunun nedeni tam olarak bilinmese de bazı teoriler mevcuttur örneğin, dişilere sahip olmak için erkekler arasındaki kavgalar nedeniyle, cinsel seçilim daha büyük erkekleri tercih etmiş olabilir. Aslında, daha büyük dişilerin de yapılan çalışmalarda doğal seçilim tarafından tercih edildiği gösterilmiştir. Bu özellikle kadınlar için geçerlidir çünkü doğum sırasında ölme olasılıkları azalır. Yani anlayacağınız sorduğunuz sorunun cevabı tam olarak bilinmiyor ama mantıklı diyebileceğimiz çeşitli teoriler mevcut.

180 görüntülenme

Kaynaklar

  1. K. Ralls. (2009). Encyclopedia Of Marine Mammals (Second Edition). Science direct, sf: 1005-1011. doi: 10.1016/B978-0-12-373553-9.00233-9. | Arşiv Bağlantısı
  2. Wikipedia. Sexual Dimorphism. (18 August 2021). Alındığı Tarih: 18 August 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Xtatine S
Xtatine S Evrim ağacı takipçisi

Bu soruyu cinsel dimorfizim (Sexual dimorphism) ile açıklıyabilirm. Cinsel dimorfizim kısaca aynı türdeki erkek ile dişi arasındaki fiziksel farkları anlatır. Bu konuyu aşağıya da kaynak bıraktığım gibi Wikipedia üzerinden daha detaylı inceleyebilirsin ama ben kısaca özet geçeyim. Özellikle memelilerde erkek bireyler dişi bireylerden daha büyük, daha güçlü yada dişilerden daha renkli kürklere sahip olabilir. Tabi ki sadece erkekler büyük değildir. Örn: benekli sırtlanlar da dişiler erkek bireylere göre daha büyük ve ağırdır. Cinsel dimorfizmin en genel sebebiyse eş bulmadır. Yumurta üretimi sperm yapımından daha masraflı olduğu ve gebelik dişi bireyler tarafından yapıldığı için dişiler eşlerini seçer. Bu durumda erkekler arasında bir rekabet yaratır. En büyük, en güçlü erkek, yani dişiyi en iyi koruyabilecek erkek dişi tarafından seçilir ve genlerini aktarabilir. Sonuç olarak bu genlerini aktaran erkek bireyin, erkek çocuklarıda büyük ve güçlü olur. Ve bu rekabet erkekler arasında sürekli devam eder.

Kaynaklar

  1. Wikipedia. Sexual Dimorphism. (18 August 2021). Alındığı Tarih: 18 August 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et