Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Neanderthealler kaba saba yarı maymun yarı insan canlılar mıydı yoksa günümüz insanları gibi miydiler?

Bugün de neanderthealler gibi insanlar var mı?
247 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ecem @Cadıbozmasıı
Hurafe Avcısı

Öncelikle Yarı Maymun Yarı İnsan Tabiri son derece yanlış.

Modern İnsan Homo Sapiens zaten doğrudan bir kuyrusuz maymun türüdür, bu konuda bilimsel platformda herhangi bir tartışma bulunmamaktadır.

Ve Hayır Günümüzde Neanderteller yaşamamaktadır

Tüm Reklamları Kapat

Bknz kaynakça 1

Ve ardından sizi sahte bilim üzerine yazılar yazan bilimse geçerliliği bulunmayan sayfaları ciddiye almamaya tüm içtenliğim ile davet ediyorum.

Soru içinde paylaşılan sayfadaki gerçek-bilim dışı detaylar saymak ve düzeltmek ile bitecek cinsten değildir.

Ama sadece Bu tarz,sahte bilim sayfalarının mantık safsataları ve asılsız iddialar ile insanları nasıl yanlış bilgilendirdiklerini göstermek için ilgili sayfadaki bilim dışı iddiaları SADECE BAZILARINI kaynakçalar ile çürüteceğim.

Tüm Reklamları Kapat

 1. Neanderteller 100.000 yıl önce 'aniden ortaya çıkmış' canlılar değil TAM 440.000 yıl kadar önce evrimleşmiş canlılardır. Bknz kaynakça 2
 2. Neanderteller elbette günümüz modern insanı Homo Sapiens e göre çok daha ilkel yaşayan,konuşup konuşmadıkları bile bilim dünyasında tartışmalı bir insan türüdür fakat , bu gün eldeki somut veriler ışığında, basit aletler yapabildiklerini,ölülerini gömdüklerini vb detayları biliyoruz Bknz kaynakça 2

İnsan evrimi ve bu süreçte farklı insan türlerini sahip oldukları nitelikler, sahte bilimci-yaratılışçılar tarafından sıklıkla kötü niyetle ,kasıtlı olarak birbiriyle karıştırılmakta.

Söz gelelim PAYLAŞILAN LİNKTE bilimsel olarak Neandertellerden çok daha ilkel bir insan türü olan Homo Habilis için tanınmalan özellikler sanki bilim insanları tarafından Neandertelller için tanımlanılıyormuş gibi gösterilerek sonra da bu ASLI OLMAYAN İDDİANIN çürütülmesi ile sanki Evrim Yasası çürütülmüş ve Evrim bilim dışı bir iddiaymış gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor

Bu tarz bir mantık safsatası ,Saman Adam Safsatası Olarak nitelendirilebilir,oldukça yaygın bir safsata türüdür, bu tarz mantık safsatalarını tanımak ve doğru bilgiye nasıl ulaşılacağını öğrenmek için lütfen kaynakça 3 bakınız , burada sahte bilimciler tarafından kullanılan pek çok safsatayı tanımanıza yardımcı olacak bir kılavuz bulacaksınız.

Sayın Çağrı Mert Bakırcını Yaratılışçıların, pek çok argümanına Kaynakçalar ile cevap verdiği detaylı bir video için kaynakça 4 e

Pek çok Yaratılışçı safsata ve iddiaya özet cevaplar içeren bir video için lütfen kaynakça 5 de paylaşılan Sayın Efe Aydalın videsunu inceleyiniz

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. 1 Numara. (28 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. 2 Numara. (28 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. 3 Numara. (28 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. 4 Numara. (28 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 5. Yazar Yok. 5 Numara. (28 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close