Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Neanderthealler kaba saba yarı maymun yarı insan canlılar mıydı yoksa günümüz insanları gibi miydiler?

Bugün de neanderthealler gibi insanlar var mı?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle Yarı Maymun Yarı İnsan Tabiri son derece yanlış.

Modern İnsan Homo Sapiens zaten doğrudan bir kuyrusuz maymun türüdür, bu konuda bilimsel platformda herhangi bir tartışma bulunmamaktadır.

Ve Hayır Günümüzde Neanderteller yaşamamaktadır

Bknz kaynakça 1

Ve ardından sizi sahte bilim üzerine yazılar yazan bilimse geçerliliği bulunmayan sayfaları ciddiye almamaya tüm içtenliğim ile davet ediyorum.

Soru içinde paylaşılan sayfadaki gerçek-bilim dışı detaylar saymak ve düzeltmek ile bitecek cinsten değildir.

Ama sadece Bu tarz,sahte bilim sayfalarının mantık safsataları ve asılsız iddialar ile insanları nasıl yanlış bilgilendirdiklerini göstermek için ilgili sayfadaki bilim dışı iddiaları SADECE BAZILARINI kaynakçalar ile çürüteceğim.

  1. Neanderteller 100.000 yıl önce 'aniden ortaya çıkmış' canlılar değil TAM 440.000 yıl kadar önce evrimleşmiş canlılardır. Bknz kaynakça 2
  2. Neanderteller elbette günümüz modern insanı Homo Sapiens e göre çok daha ilkel yaşayan,konuşup konuşmadıkları bile bilim dünyasında tartışmalı bir insan türüdür fakat , bu gün eldeki somut veriler ışığında, basit aletler yapabildiklerini,ölülerini gömdüklerini vb detayları biliyoruz Bknz kaynakça 2

İnsan evrimi ve bu süreçte farklı insan türlerini sahip oldukları nitelikler, sahte bilimci-yaratılışçılar tarafından sıklıkla kötü niyetle ,kasıtlı olarak birbiriyle karıştırılmakta.

Söz gelelim PAYLAŞILAN LİNKTE bilimsel olarak Neandertellerden çok daha ilkel bir insan türü olan Homo Habilis için tanınmalan özellikler sanki bilim insanları tarafından Neandertelller için tanımlanılıyormuş gibi gösterilerek sonra da bu ASLI OLMAYAN İDDİANIN çürütülmesi ile sanki Evrim Yasası çürütülmüş ve Evrim bilim dışı bir iddiaymış gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor

Bu tarz bir mantık safsatası ,Saman Adam Safsatası Olarak nitelendirilebilir,oldukça yaygın bir safsata türüdür, bu tarz mantık safsatalarını tanımak ve doğru bilgiye nasıl ulaşılacağını öğrenmek için lütfen kaynakça 3 bakınız , burada sahte bilimciler tarafından kullanılan pek çok safsatayı tanımanıza yardımcı olacak bir kılavuz bulacaksınız.

Sayın Çağrı Mert Bakırcını Yaratılışçıların, pek çok argümanına Kaynakçalar ile cevap verdiği detaylı bir video için kaynakça 4 e

Pek çok Yaratılışçı safsata ve iddiaya özet cevaplar içeren bir video için lütfen kaynakça 5 de paylaşılan Sayın Efe Aydalın videsunu inceleyiniz

110 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın