Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neanderthealler kaba saba yarı maymun yarı insan canlılar mıydı yoksa günümüz insanları gibi miydiler?

Bugün de neanderthealler gibi insanlar var mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Öncelikle Yarı Maymun Yarı İnsan Tabiri son derece yanlış.

Modern İnsan Homo Sapiens zaten doğrudan bir kuyrusuz maymun türüdür, bu konuda bilimsel platformda herhangi bir tartışma bulunmamaktadır.

Ve Hayır Günümüzde Neanderteller yaşamamaktadır

Bknz kaynakça 1

Ve ardından sizi sahte bilim üzerine yazılar yazan bilimse geçerliliği bulunmayan sayfaları ciddiye almamaya tüm içtenliğim ile davet ediyorum.

Soru içinde paylaşılan sayfadaki gerçek-bilim dışı detaylar saymak ve düzeltmek ile bitecek cinsten değildir.

Ama sadece Bu tarz,sahte bilim sayfalarının mantık safsataları ve asılsız iddialar ile insanları nasıl yanlış bilgilendirdiklerini göstermek için ilgili sayfadaki bilim dışı iddiaları SADECE BAZILARINI kaynakçalar ile çürüteceğim.

  1. Neanderteller 100.000 yıl önce 'aniden ortaya çıkmış' canlılar değil TAM 440.000 yıl kadar önce evrimleşmiş canlılardır. Bknz kaynakça 2
  2. Neanderteller elbette günümüz modern insanı Homo Sapiens e göre çok daha ilkel yaşayan,konuşup konuşmadıkları bile bilim dünyasında tartışmalı bir insan türüdür fakat , bu gün eldeki somut veriler ışığında, basit aletler yapabildiklerini,ölülerini gömdüklerini vb detayları biliyoruz Bknz kaynakça 2

İnsan evrimi ve bu süreçte farklı insan türlerini sahip oldukları nitelikler, sahte bilimci-yaratılışçılar tarafından sıklıkla kötü niyetle ,kasıtlı olarak birbiriyle karıştırılmakta.

Söz gelelim PAYLAŞILAN LİNKTE bilimsel olarak Neandertellerden çok daha ilkel bir insan türü olan Homo Habilis için tanınmalan özellikler sanki bilim insanları tarafından Neandertelller için tanımlanılıyormuş gibi gösterilerek sonra da bu ASLI OLMAYAN İDDİANIN çürütülmesi ile sanki Evrim Yasası çürütülmüş ve Evrim bilim dışı bir iddiaymış gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor

Bu tarz bir mantık safsatası ,Saman Adam Safsatası Olarak nitelendirilebilir,oldukça yaygın bir safsata türüdür, bu tarz mantık safsatalarını tanımak ve doğru bilgiye nasıl ulaşılacağını öğrenmek için lütfen kaynakça 3 bakınız , burada sahte bilimciler tarafından kullanılan pek çok safsatayı tanımanıza yardımcı olacak bir kılavuz bulacaksınız.

Sayın Çağrı Mert Bakırcını Yaratılışçıların, pek çok argümanına Kaynakçalar ile cevap verdiği detaylı bir video için kaynakça 4 e

Pek çok Yaratılışçı safsata ve iddiaya özet cevaplar içeren bir video için lütfen kaynakça 5 de paylaşılan Sayın Efe Aydalın videsunu inceleyiniz

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. 1 Numara İnsan ile ilgili
  2. 2 Numara Neanderteller nedir ne değildir?
  3. 3 Numara Büyük Üstat Carl Sagan’ın Palavra Tespit Yöntemleri
  4. 4 Numara Evrim Ağacından Yaratılışçı iddialara reddiyler
  5. 5 Numara Efe Aydaldan Yaratılışçı iddialara reddiyeler
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizimkisi kadar büyük bir evrende, olabilecek her şey olacaktır.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder