Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tolga Zorlu
Tolga Zorlu
2,693 UP
Üye
4

Naziler neden 2. Dünya savaşını kaybetti?

703 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
İçeriğe yönelik akademik veya güvenilir kaynaklar sunulmamıştır.
0
İçeriği Göster
İlhan Taşlı
Tarihe Meraklı

Nazilerin ve Japonya'nın savaşı kaybetme nedenlerini, farklı bir bakış açısı ile sıralıyorum.

-Hammadde yetersizliği

Tüm Reklamları Kapat

-Üretim tekniklerinde (seri bant üretiminde), özellikle ABD ve İngiltere'nin, Almanya'dan daha ileri olması.

-Müttefiklerin yakıt rezervlerinin bolluğu, Almanya ve Japonya çok sınırlı imkanlara sahipti.

Tüm Reklamları Kapat

-Rusya topraklarının uçsuz bucaksız olması, Almanya'nın lojistik yetersizlikler nedeni ile ordularına yetersiz tedarik sağlaması. Kış koşullarına uygun donanıma sahip olmamaları.

-Düşmanlarını aşağı ırk görmesi, toplu katliamlar neticesinde, özellikle Rus ordusunu ve halkını alternatifsiz bırakması ve bu şartlar altında savaşma motivasyonlarını artırması. (Savaşın ilk günlerinde Almanya'nın ele geçirdiği bölgelerde, Rus orduları kitleler halinde teslim olurken, halk orduyu alkışlayarak karşılamıştır).

-Pasifik savaşında Japonya'nın durumu pek farklı değildir. Size ilginç bir veri; savaş boyunca tek bir Japon askerine Pasifik adalarında 4 kg lojistik destek yapılırken (gıda, yakıt, ilaç, cephane v.b.), tek bir ABD askerine 4 ton lojistik destek verilmiştir.[1]

Ekli kaynakta savaş fabrikaları isimli bir belgesel mevcut. 2. Dünya savaşında üretim gücünün ve lojistik imkanların savaşa nasıl yön verdiğini çok güzel anlatıyor.

Kaynaklar

 1. Anonim. Savaş Fabrikalari. Alındığı Tarih: 9 Ağustos 2023. Alındığı Yer: youtube | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
BM - Ali Kurnaz
BM - Ali Kurnaz
1,089 UP
Bilgisayar Mühendisi , Araştırmacı

Normandia çıkarması, çok fazla tesadüflerle çalışan bir çıkarma olmasına rağmen Alman cephesinin yarılamsına ve hemen hemen Fransa'nın ortasına kadar gelmelerine yol açtı, Almanya bir yandan Rusya ile muharabe yaptığı için bu çıkarmayı tutamadı bence bu yüzden oldu.Belki 2. sebep olarak benim düşüncem Hitler ,[1] Meinstein ve ordusu Stalingrad cephesini fazla zorlamışlar duruma göre kaybedeceklerini bilerek o cephede savaşmaya devam etmişler ve büyük kayıplar vermişler. İlhan Taşlı bey in de düşünceleri geniş bir çerçeve , genel bir bakış ona da katılıyorum.

Kaynaklar

 1. A. Beevor. Stalingrad: The Fateful Siege, 1942–1943. ISBN: 9780140284584.
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Dağlı
Meraklı bir okur

Hitlerin uzlaşmaz ve istişare etmez tavırları bunda çok etkilidir: Almanya'nın felaketinde; İngiliz ordusunu imha edebilecekken Alman tanklarını Dunkirk'te bizzat müdahale ile durduran odur; Rus ordusuna karşı Alman ordusunun sadece bir istisnai-tesadüfi başarılı bir sonuç verebilen asla geri çekilmeme emirleri ile Alman ordularının yıkıcı yenilgiler almasının sorumlusu odur. Kuzey Afrika'da artık Almanların enerjisi tükendiğinde ve de daha sonra ivme tersine döndüğünde Tunus ve İtalya'ya daha yoğun bir savunma için çekilmeye izin vermeyen yine odur. Neredeyse sadece Blitz ile (Brititanya hava muharebesi) İngiltere'yi pes ettirebilecekken ya da sonraki süreçte Britanya'yı işgal edebilecekken Almanya'nın enerjisini Rusya'ya yönlendiren de odur... [1]

Kaynaklar

 1. H. B. Liddel Hart. İkinci Dünya Savaşı Tarihi. ISBN: 9786053325369. Yayınevi: TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI.
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Bahadır Efe Develi
Tarihe ilgim var

Hitlerin egosu , Amerikanın gücü , yanlış üretim politikaları , Hitlerin sırf Polonya için dünya savaşı çıkmasını beklememesi , generallerin uyarılarının dikkate alınmaması , liyakatsizlik , Haberleşmedeki eksiklik[2]

Kaynaklar

 1. Basıl Liddel Hart. (2015). İkinci Dünya Savaşı Tarihi. ISBN: 6053325368. Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları. sf: 1088.
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Elmas Baronları Hepimizi Nasıl Kandırıyor?
Büyük Elmas Yalanı: Elmas Baronları Hepimizi Nasıl Kandırıyor?
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Köpekbalıkları Uyurken Nefes Alabilir mi?
Köpekbalıkları Uyurken Nefes Alabilir mi?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Kaplumbağaların Omurgası Nerede?
Kaplumbağaların Omurgası Nerede?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close