Sorulara Dön
1
Sahtebilim & Şüphecilik

Nazar üzerine bilimsel çalışma var mı?

leeds üniversitesinin yaptığı bir çalışma olduğu yazıyor bazı haber sitelerinde (likleri bırakıyorum). Nazar için bu veya benzeri bir bilimsel bir çalışma var mı, varsa nasıl bir anlam çıkartmalıyız

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

''Doğrulayamadığım bir haberde, İngiltere’de Leeds Üniversitesi’nde,2015 yılında nazarın bilimsel olarak kanıtlandığını okudum.Üstelik bu okuduğum haber Türkiye’nin en önde gelen gazetelerinden birinde yayınlanmış. Yazılana göre, Leeds Üniversitesi’nde yapılan, psişik güçleri olduğunu iddia eden, renkli gözlere sahip altı denekle yapılan psikokinezi deneyinde, deneklerden bir hafta boyunca seçilen bazı nesnelere odaklanmaları istenmiş. İki hafta sonucunda nesnelerin bazılarında morfolojik ve biyokimyasal değişiklikler saptanmış. (Mesela bir sandalyeye bakması istenen denek ne yapmış olabilir bu sırada, “keşke bu sandalye benim olsun” demiş olabilir mi ve bu durumda sandalyenin ayağı mı kırılmıştır? Veyahut bir masa beyazken siyaha mı dönmüştür, yoksa elektronik cihazlar mı bozulmuştur?)Özel olarak tasarlanmış hassas makinalar, deneklerin gözlerinden çıkan hassas bir frekanstan yayılan elektromanyetik dalgalar tespit etmişler. (Gözlerden çıkan elektromanyetik dalgaları tespit edebilen bir makine var ise buradaki asıl haber niteliği taşıyan durum bu bence) Yine aynı haber iddia ediyor ki, Leeds Üniversitesi Parapsikoloji bölümü başkanı Arthur Gall, araştırma ile ilgili olarak yayınladığı makalede, maddede medyana gelen değişikliklerin, sadece renkli gözlere sahip insanlarda var olan renkli fotoreseptörlerden yayılan beta ışınımlarından kaynaklandığını belirtmiş. (Dünyaya mavi ve yeşil gözlü olarak gelmenizin sebebinin genetik olduğunu sanmış olabilirsiniz, halbuki renkli gözlerde farklı ışımalarda mevcut) Haberi bitirirken de “Science dergisi araştırmayı, Mayıs sayısının kapağına “Kemgöz Gerçekliği” başlığı ile duyurdu diye bir cümle yazılmış. Ancak ben 1910 yılı arşivlerini bile saklayan Science dergisinin sitesinde, 2015 yılında yayınlanmış, mayıs ayına ait dört sayıda bu konu hakkında bir yazı bulamadım. Ayrıca Leeds Üniversitesinde kayıtlı Arthur Gall isimli biri de araştırmalarımda karşıma çıkmadı. Bunlar dışında haberde yer alan her bir madde ayrı ayrı komik geliyor okurken. Mesela bu durumda psişik güçleri olmayan renkli gözlüler nazar yaymıyor mu? Sadece psişik güçleri olan mavi gözlülerden mi korkalım? Bu hassas makineler ölçümleri nasıl yapıyor, hangi frekans değerinden ölçüyor, bu beta ışınlarının frekans değerleri kaydedilmiş mi? Bir de hangi nesneler üzerinde bu denemeler yapılmış?

Yine başka bir internet sitesinde,biyoenerji üzerinden, mavi rengin güneş ışığında en çokkırılım yapan renk olduğundan bahsedilirken, bir yandan da bir insana verilen kötü enerjinin o insanın manyetik yapısını bozduğunu iddia etmişler. Şimdi güneşten gelen ışınları gözlerinizden daha kısa frekansta gönderdiğiniz için en çok siz mi suçlusunuz mavi gözlüler? Kahverengi gözlüler, sizi neden daha çok sevdiğimi şimdi anladım.''

...diye yazmış Gizem Coşkun isimli yazar. Kendim ayrı bir araştırma da yaptım ve öyle bir araştırma ve profesörün olmadığını gördüm. Tamamen yalan bir haber. Nazar diye bir şey şu an bilinen kadarıyla gerçek olamaz.

116 görüntülenme
3
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Gizem COŞKUN. Nazar: Şurada Bir Nazar Boncuğu Olduğunu Varsayalım…. (17 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 09 Kasım 2021. Alındığı Yer: Gorunum Gazetesi | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et