Puan Ver
0
Puan Ver

Nasıl ve neden bağımlı oluruz?

Bağımlılığın sebebi nedir? Basitçe bizi mutlu etmeyen, bize zarar verdiğini bildiğimiz şeylere bile bağımlı olabiliyoruz, bunun nedeni ne? Değişikliği çoğunlukla tehdit olarak görüşümüz olabilir mi? (kaynak ve link gösterebilirseniz ayrıca mutlu olurum)

2
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Sorunuzun cevabının değişikliğin tehdit oluşturmasıyla bir ilgisi bulunmamaktadır. Her türlü bağımlılığın temelinde beynin ödüllendirme sistemi yatmaktadır. Beyin bir takım şeylerden aldığı sonuçlarla ödüllendirme yapar. O sebeple bağımlılık duyulan şeylere baktığınızda genellikle bir tür yiyecek, içecek, sporsal veya sosyal bir faaliyet veya bir insan olduğunu görürsünüz. Hiç kimse benim sandalye bağımlılığım var sandalyeye oturmadan duramıyorum demez. Bağımlılıkla alakalı şeylerin tamamı duyularla da alakalıdır. Örneğin adrenalin bağımlılığı, bir faaliyet sonucu duyulan histen (ödüllendirmeden) kaynaklanır. Yiyecek, içecek ve bir insana bağlanma gibi konuları detaylı anlatma ihtiyacı görmüyorum tahmin edebileceğinizi düşünerek. Bağımlı olmak için öncelikle bir duyguyu yaşayıp bu duygu sonucunda ortaya çıkan ödülün tadını almış olmamız gerekir. Dolayısıyla hayatında zararlı bir madde kullanmamış birinin o maddeye bağımlı olması beklenemez. Ödülün tadı alındıktan sonra bu ödülü tekrar elde edebilmek için o şeye yeniden ihtiyaç duyarız. Ve gitgide bağımlı oluruz. Bu konunun detayları için beyindeki ödül mekanizmasını iyi anlamak gerekir. Bu konuyla ilgili bir kaynak ekliyorum.

Teşekkür Et
1

Kaynaklar

  1. Noroblog Beyindeki Ödül Mekanizması

Sorduğunuz soruların cevapları hangi bağımlılığı kastettiğinize göre değişir ama genel olarak bakacak olursak bağımlılığın en temel nedeni hormonlarla alakalıdır. Özellikle mutluluk hormonları olan oksitosin ve serotonin hormonlarına. Bu hormonların daha hızlı üretilmesine neden olan durumlara genellikle bağımlı oluruz. Bu bağımlılığın gelişmesinde en önemli neden ise başlangıçta 1x hormonla yaşadığımız hissi bir süre sonra toleransımızın artması ile aynı miktarla yaşamayı başaramamamız ve 2x, 4x şeklinde sürekli olarak alınan maddeyi (veya durumu. Oyun ya da kumar gibi) artırmaktan kaynaklanır. Bağımlılık konusundan genel bir bilgi edinmek isterseniz, özellikle madde bağımlılığı konusunda, aşağıdaki siteye bakabilirsiniz.

Teşekkür Et
1

Kaynaklar

  1. Kesinlikle Wikipedia Değil belki biraz.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanları kendisinin de insan olduğuna ikna edebilen bir bilgisayar 'zeki' olarak görülmelidir.”
Alan Turing
Geri Bildirim Gönder