Sorulara Dön
1
Psikoloji & Psikiyatri

Nasıl ve neden bağımlı oluruz?

Bağımlılığın sebebi nedir? Basitçe bizi mutlu etmeyen, bize zarar verdiğini bildiğimiz şeylere bile bağımlı olabiliyoruz, bunun nedeni ne? Değişikliği çoğunlukla tehdit olarak görüşümüz olabilir mi? (kaynak ve link gösterebilirseniz ayrıca mutlu olurum)

2
484 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Sorunuzun cevabının değişikliğin tehdit oluşturmasıyla bir ilgisi bulunmamaktadır. Her türlü bağımlılığın temelinde beynin ödüllendirme sistemi yatmaktadır. Beyin bir takım şeylerden aldığı sonuçlarla ödüllendirme yapar. O sebeple bağımlılık duyulan şeylere baktığınızda genellikle bir tür yiyecek, içecek, sporsal veya sosyal bir faaliyet veya bir insan olduğunu görürsünüz. Hiç kimse benim sandalye bağımlılığım var sandalyeye oturmadan duramıyorum demez. Bağımlılıkla alakalı şeylerin tamamı duyularla da alakalıdır. Örneğin adrenalin bağımlılığı, bir faaliyet sonucu duyulan histen (ödüllendirmeden) kaynaklanır. Yiyecek, içecek ve bir insana bağlanma gibi konuları detaylı anlatma ihtiyacı görmüyorum tahmin edebileceğinizi düşünerek. Bağımlı olmak için öncelikle bir duyguyu yaşayıp bu duygu sonucunda ortaya çıkan ödülün tadını almış olmamız gerekir. Dolayısıyla hayatında zararlı bir madde kullanmamış birinin o maddeye bağımlı olması beklenemez. Ödülün tadı alındıktan sonra bu ödülü tekrar elde edebilmek için o şeye yeniden ihtiyaç duyarız. Ve gitgide bağımlı oluruz. Bu konunun detayları için beyindeki ödül mekanizmasını iyi anlamak gerekir. Bu konuyla ilgili bir kaynak ekliyorum.

386 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Sorduğunuz soruların cevapları hangi bağımlılığı kastettiğinize göre değişir ama genel olarak bakacak olursak bağımlılığın en temel nedeni hormonlarla alakalıdır. Özellikle mutluluk hormonları olan oksitosin ve serotonin hormonlarına. Bu hormonların daha hızlı üretilmesine neden olan durumlara genellikle bağımlı oluruz. Bu bağımlılığın gelişmesinde en önemli neden ise başlangıçta 1x hormonla yaşadığımız hissi bir süre sonra toleransımızın artması ile aynı miktarla yaşamayı başaramamamız ve 2x, 4x şeklinde sürekli olarak alınan maddeyi (veya durumu. Oyun ya da kumar gibi) artırmaktan kaynaklanır. Bağımlılık konusundan genel bir bilgi edinmek isterseniz, özellikle madde bağımlılığı konusunda, aşağıdaki siteye bakabilirsiniz.

318 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın