Puan Ver
2
Puan Ver

Nasıl bir elektron aynı anda 2 farklı yerde bulunabiliyor?

Din kültürü öğretmenimiz bahsetmişti. Bir elektron aynı anda 2 farklı yerde bulunabilir diye. Bu nasıl mümkün olabiliyor ve bu elektronlardan birini karadeliğin içine gönderme şansımız olsaydı diğer elektronla karadeliğin içindeki değişimleri anlayabilir miydik?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Öncelikle karadelik henüz bizim için bilinmez bir ortam. O konuyu o yüzden geçiyorum. Ancak elektronun aynı anda nasıl iki yerde olduğu konusunu açıklayayım...

Aslında öyle bir şey yok. Yani gerçekte yok. Bu düşüncenin iki ayrı nedeni var. İlki şu:

Elektronlar, çok küçük parçacıklar ve çok hızlı hareket ediyorlar. Fizikte de Broglie diye biri hareketli her cismin hareketinin bir dalga hareketi oluşturduğuna ilişkin bir kuram ileri sürdü. Buna göre, siz, ben, bir araba veya bir elektron... Hareket halinde olduğumuz sürece bir dalga hareketi yaparız. Ancak kütlesi büyük ve nispeten yavaş cisimler için bu dalga hareketinin hissedilmesi olanaksız. Ancak cisim küçüldükç ve hızlandıkça bu hissediliyor. O yüzden elektron, yaptığı dalga hareketi nedeniyle birbirine çok yakın iki delikten geçmeye çalıştığında aynı anda ikisinden de geçiyormuş gibi bir iz bırakıyor. Ancak bu elektronun yalnızca yaptığı dalga hareketinden ötürü etkisi. Bu durumda elektronun aslında hangi delikten geçtiğini bilmiyoruz. Ölçmeye kalktığımızda ise, tüm düzenek farklı sonuç veriyor.

İkinci olay ise şu: Heisenberg'e göre bir parçacığın hızını ve konumunu aynı anda mutlak olarak ölçmek olanaksızdır. Bunun nedeni ölçüm aletilerimizdeki hassasiyet sorunu değil. İşin doğasından ileri geliyor. Burada elektronun nerede olduğu konusunda bir belirsizlik var. Bu belirsizlik, elektronun o andaki konumu için olasılık vermemize neden oluyor. Bu da aynı anda birden fazla yerde olabilme olasılığının yansıması.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, yaşamı kısmen de olsa açıklayabilmektedir. Sonuçta gerçeklere, deneyime ve deneye dayanır.”
Rosalind Franklin
Geri Bildirim Gönder