Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Naif, işlevsel ve bellek T ve B hücrelerinin farkları nelerdir?

2,964 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

T hücrelerle B hücreler arasındaki temel farklılıklar şöyle özetlenebilir:

B hücreler: kemik iliği, Peyer Plakları, bursa Fabricius (kuşlarda) üretilir; lenf bezlerinin korteks kısmı ve dalak foliküllerinde bulunurlar; B hücresi reseptörleri ve Immunglobulin (antikor) taşırlar; serbest dolaşan yabancı proteinleri tanır ve yüzey reseptörleriyle bağlanırlar; plazma hücresi veya bellek B hücrelerine dönüşürler; immunoglobulin (antikor) salgılarlar.

T hücreleri: Timus'ta üretilirler; lenf bezlerinde parakorteks ve dalakta periarteriyol katmanlarda bulunurlar; T hücresi reseptörleri taşırlar; önemli yüzey antijenlerinden bazıları CD2, CD3, CD4 ve CD8'dir; yabancı proteinleri ancak MHC yüzeyinde sunulursa tanıyıp bağlanabilirler; işlevsel T hücresi veya bellek T hüctelerine dönüşebilirler; sitokinler salgılarlar.

Tüm Reklamları Kapat

T hücreleri de B hücreleri de kemik iliğindeki bağışıklık kök hücrelerinden köken alırlar. B hücreleri Peyer Plakları'nda, T hücreleri timus'da olgunlaşır. Bu T ve B hücrelerine dönüştükleri ama henüz antijenle etkileşime geçmemiş halleri naif T ve B hücreleridir. Antijenlere bağlanma yollarıyla aktive edildiklerinde kendilerini klonlamaya başlarlar ve B hücreleri immunglobulinler (antikor) T hücreleri de sitokin salgılamaya başlar. bunlar işlevsel T ve B hücreleridir. Işlevsel T hücreler veya işlevsel B hücreleri bellek hücrelerine dönüşebilirler ve belirli bir süre daha vücutta kalabilirler. Naif B ve T hücreleri belirli bir süre sonra degrade edilir. Işlevsel T ve B hücreleri ise bellek hücreye dönüşmediği takdirde lyse edilir.

852 görüntülenme

Kaynaklar

 1. C. Course. Bağışıklık Sistemi 3. Kısım. (21 Aralık 2015). Alındığı Tarih: 5 Aralık 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close