Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Mutlak bir doğru, gerçeklik yoksa çoğunluğun, toplumun söylediği sözler ne anlama gelir?

Bir fikrin bütün dünyadakilerde çoğunlukta aynı olması ne anlama gelir?Örneğin insanların birbirini öldürmesi, hırsızlık,hakaret etmek vs .Peki herkes aynı tercihi yapsaydı sadece siz diğerini tercih etseydiniz gerçek ve doğru ne olurdu?Hangi konuda gerçeklik tek olabilir? Kısaca bir çoğunluğun oluşması ne anlama gelir?
571 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gökhan Polat
Gökhan Polat
117K UP
Bilim ve felsefe sevdalısı

Merhaba

Bu dediğiniz tümel uzlaşım kavramı adı altında nitelendirilir basitçe tümel uzlaşım herkesin ya da çoğunluğun herhangi bir bilgi üzerinden aynı düşünce içerisinde birleşmesidir

Gerçek dediğimiz şey oldukça tartışmalı bir konu, doğruyu evrensel olarak iyiye atfedersek insana iyi gelen iyi kötü geleni kötü olarak sınırlandırırız lakin bu yeterli değil

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi gerçek ve doğruyu biraz açalım

Gerçek hakikatin kendisidir var olan şeydir doğruluk ise bir olgunun nesnesin Uygunluğudur yani bir görüs belirtir. örn evrim bir gerçektir ve vardır bunu temellendiren düşünceler ise doğrudur gibi bu açıdan bakıldığında doğru ve gerçek fiziksel yasalar ile açıklayabildiğimiz şeylerdir yani bir kanıtı mutlaka olmalıdır toplum ne kadar da inkar ederse etsin hatta hepsi tersini derse de desin bu bulgular yanlışlanmadığı veya açıklayamadığı şeyleri açıklamayan bir bulgu öne sürmezler ise o bulgu gerçek ve doğrudur.

Bunu tamamen felsefeye vurursak net bir gerçek ve doğrudan bahsedemeyiz.

Kısaca bir çoğunluğun oluşması ise bireylere yapılan baskının artması anlamına gelir ve orada bir tümel uzlaşımdan bahsetmekte mümkündür. Eğer orada doğru veya yanlış kabul edilmeyen bir durum söz konusu ise burada doğruluğu buradaki toplumun çoğunluğu belirler ki bu da tümel uzlaşım olur.

Kaynaklar

 1. Milliyet. Tümel Uzlaşım Nedir. Alındığı Tarih: 6 Şubat 2024. Alındığı Yer: Milliyet | Arşiv Bağlantısı
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close