Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Müslüman alemi bu kötü ve acınası durumundan, sefaletinden nasıl kurtulacak?

Müslüman ülkeler, başta ülkemiz olmak üzere, nasıl daha iyi bir hayat standartı yakalayabilir?
127 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Yusuf İğın

buraya yazacaklarım tamamen kendi şahsi fikrimdir.

Bu Reklamı Kapat

Türkiye'nin asıl sıkıntısı dinle alakalı değildir. Türkiye'nin her yıl ihracatı artmaktadır, dış ticaret, turizm, bilim ilerlemektedir, yani Türkiye'nin sanayi yada ticaret olarak bir eksiği yok. fabrikalar çalışıyor, hammadde sıkıntısı yok, ihracat artıyor, ama gel gör ki enflasyon artıyor, dolar yükseliyor. bunun sebebi yanlış siyaset, yanlış politikaların uygulanması bu yüzden yatırımcı bulamıyor. ekonomi siyasetten bağımsız olamaz yanlış siyaset ekonomiye yansır. yatırımcılar eğer önünü göremezse, şuraya zam gelir mi, fabrika kapanır mı diye düşünürse ekonomi yavaşlar bu da enflasyona vurur. bunun dışında Türkiye'de çok fazla israf var inanılmaz şekilde hem de, yolsuzluk var, hukuk adam akıllı yürümüyor. böyle olunca haliyle nitelikli insanlar -neden Türkiye'de kendimi paralıyım.- diye düşünüyor, yurtdışına gidiyor, devlete zarar herkesin vergisinden kesiliyor, zamlar artıyor, sosyal anlamda hem ekonomik sıkıntı hem sosyal karışıklık meydana getiriyor. Bunun dışında eğitime, bilime, sanata spora da değer verilmiyor, ki bunun devlet kadar kültürel baskısı da var.

örnek vereyim, yeni çıkan korelilerin müzikleri mesela, milyonlarca insan dinliyor, kore ürünlerini alıyor, korelilere para kazandırıyor. adamlar aslında sanatını satıyor sonuç olarak kültürünü pazarlıyor, dünyada kendini sevdiriyor. ama ben yada bir çok Türk genci gidipte mesela annesine üniversiteyi bırakıcam şarkıcı olacam, youtuber olacam falan diyemez. kimse kusura bakmasın Türkiye'de sanatçılar boş insan olarak bakılıyor, ekonomik sebeplerle çok fazla insanın sporu, sanatı bıraktığını da bilirim. farklılıkları kabullenmezsek yerimizde sayarız.

Türkiye dışındaki Müslüman ülkelerin sıkıntıları en çok eğitimden kaynaklı. mesela Arapların ekonomik sıkıntısı yok (petrol saolsun), gerçi petrolleri bitince ne yapıcaklar çok merak ediyorum, eğitimsiz yüzünden sosyal yaşantıları çok güzel değil, çok fazla rüşvet, yolsuzluk, kanun dışı olaylar dönüyor. sosyal olarak kültürel baskı çok fazla şeriatla yönetildikleri için, kadınlar çok zor yaşantılar sürüyorlar. bilime ve sanata değer vermiyorlar, ki yeraltı zenginliği daha az olan minik İsrail bile onlardan daha konforlu ve zengin olmasının sebebi budur. bilimi ve sanatı reddeden toplumlar çöker, eğitimsiz insanlar sosyal anlamda mutlu olamaz asıl ana fikir budur.

280 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Cevap
Caner Kuzucu
Caner Kuzucu Öğrenci, Düşünür

Müslüman toplumların bu sefaletten kurtulması için öncelikle ''cihad'' dedikleri eylemi bırakmalılar. Ülkelerinin ya da bölgelerini din ile tanımlamalılar. Çünkü dinlerin bireylerde özel ve dokunulamaz olarak bulunması gerekir. Diğer türlü dini görüşlerinin herhangi bir gelire engel olmaması gerekir. Örn; son zamanlarda Türkiye'de gerçekleşen alkol ve sigara zamları dini görüşün gelire engel olduğunun basit bir örneğidir. Ancak asıl kalkınma ve gelişmeleri sosyal bir beraberlik sağlayarak olacaktır. Dünyaya ayak uydurmalı , gelişmeleri ayırt etmeksizin kabul etmeli ve ülkelerine en pozitif ve makul şekilde entegre etmeleri gerekmektedir. Burada yazdıklarım tamamen kendi fikir ve görüşlerimden ibarettir.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et