Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
0

Musevi kaynaklarda geçen olaylar gerçek olamaz mı?

İsa'nın geleceği bilmesi sadece bir tahmin olup başkları tarafından kutsallaştırılmış ya da ikiye yarılan deniz büyük bir doğa olayı olamaz mı? Yani bu olaylar tarihte gerçekleşip insanlar tarafından yüceltilmiş olamaz mı?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrendeki her şey neden sonuç ilişkisine bağlı olarak gelişmektedir.Bir olay kendinden sonra gerçekleşecek olayın nedeni veya kendinden önce gerçekleşmiş olayın sonucu olabilir.Bu bağlamda gelecekte gerçekleşecek bir olayın nedeni,ve bu olayı gerçekleştirecek olan etkenler bilinirse,gelecekte yaşanacak bu durum önceden öngörülebilir.Ancak bırakın bir insanı,yüksek güce sahip,insandan katbekat hızlı ve tutarlı quantum işlemciye sahip bilgisayarlar bile uzun süreli ve yüksek tutarlılığa sahip öngörülerde bulunamaz.Buna karşın bahsettiğiniz gibi olası bir tahmin başkaları tarafından kutsallaştırılmış ve nesiller içinde abartılmış olabilir.Ancak denizin ikiye yarılma olayı ne bir insan tarafından ne de bir doğa olayı tarafından gerçekleştirilemez.

Kısacası bu yaşandığı söylenen olaylar cahillikten,söylentilerden,mitlerden ve birtakım çıkarlardan ötürü söylenmiş yalanlardan ibarettir.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Hocam kesinlikle olabilir bunu bir Müslüman olarak söylüyorum mesela Anadolu'da garip güçleri olan Şeyhler din adamları var ve bunların hepsi yalan abartılarak halk söylentisi dediklerinde olabilir zaten tarihi bir kanıt olmadığı için adamın biri şöyle oldu bana vahiy geldi dediyse ve kimse kanıtlayamayacağı içinde doğru sayılmıştır.

İsa konusunda ise sürekli dinlerde birileri gelecek diyor kutsal kitaplar.Kuranı kerim'de ise Mehdi ve Mesih gelecek diyor.Hepsi böyle yapıyor.Birde insanların inaçlarını diri tutsun dinden ayrılmasın diye uydurulmuş olacak çünkü Hirstiyanlar İsa gelince mahşer günü gelecek buna inan orta çağlı biri sırf bundan bile dinden çıkmaz bence böyle olabilir.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanları, kendi mantıklarıyla varmadıkları sonuçlardan mantık kullanarak kurtaramazsınız.”
Ben Goldacre
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku