Sorulara Dön
4
Tarih & Coğrafya

Musa peygamber zamanında ölen, müzede sergilenen firavun bedeni, gerçekte kimin bedeni?

Tarihte hiçbir yerde musa diye bir insanın bile yaşamadığı söylenir. Kızıldeniz'de boğulup sonrasında karaya vuran firavun bedeni diye müzede sergilenen beden kime aittir?

1
2,275 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

merhabalar Sefa Sayım

yukarıdaki resmi görüpte kafan karıştı büyük ihtimal ama araştırırsak eğer çokta doğru şeyler yazmadığını görürüz. tamam bu ceset 2. Ramses'a ait ve Mısırda sergileniyor(hz. musanın firavunu diye bilgi veriliyor mu bilmiyorum.), gerisi yanlış.

1- 2. Ramses ölünce Krallar Vadisi adı verilen diğer ismi Firavun Vadisi olan firavunların mezarları bulunan bir vadiye gömüldü. burada bir tapınak var firavunlar öldüğünde buraya gömülürmüş ve bu cesette tam olarak buradan bulundu, kızıl denizden bulunmadı.(kaynak = https://en.wikipedia.org/wiki/Ramesses_II#cite_note-18)

2- 2. Ramses suda boğularak ölmedi, dişindeki iltahaplanma sonucunda öldü. o dönemde yeterince sağlık bilimi gelişmemişti, insanlar bir iltihaba ölüyordu, 2. Ramses'ın başına gelen talihsizlikte buydu. mısır kaynakları çok detaylıdır birçok bilgi kaydedilmiştir.(kaynak olarak = üstteki kaynakta yazıyor bu bilgi)

3- 3000 yıl önce yaşamış ve çok gösterişli ve popüler olan bir adam 2. Ramses çok fazla tapınak, heykel, efsane, festival ve kültürel değişim geride bırakmıştır. nesiller boyunca şanı anılması, bilinen bir insan olması çok normaldir. şimdi günümüzde bile her insan Cengiz Han, Napolyon, Hitler, George Washington gibi isimleri detaylı bilgi bilmese bile ismini bilir yaptıklarını bilir. şuna değinmeye çalışıyorum, kuranda böyle bir şey yazması normal, Arap yarım adası ile Mısır çok yakın birbirine ve birbirleriyle sürekli ticari etkileşimler var. 2: Ramses'tan yada başka firavunlardan bahsedilmesi yada yaptıkları faaliyetlerin bilinmesi mucize değildir, böyle bir şey yazmasına mucize gözü ile bakılması bence zorlama mucize bulma çabasına giriyor.

4- mumyalama olayı denizin içinde gerçekleşmesi mumkun olmaz, bi kere denizde böyle bir ceset varsa taze iken yeni öldüğünde büyük balıklara yem olur, sonra küçük balıklara sonra mikroorganizmalara, kemikleri bile kalmaz su altında. ayrıca mumyalama için cesedi kuru bırakmak gerekir ki çürümesin, denizin içerisinde cesedin korunması imkansızdır, mumyalanmış şekilde karaya vurması imkansızdır. bu yazıyı yazan kişi muhtemelen mumyalamak hakkında çok az bilgiye sahip birisi.

2,158 görüntülenme
8
Teşekkür (5)
Paylaş
8
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın