Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Murphy kanunlarının geçerliliği ve olasılık sistemi üzerinde ki konumu nedir?

Murphy kanunları bizleri gerçekten sayısız olumsuzluklar dizisi içerisinde sıkışıp kaldığımızı ifade eden bir söylem midir? Olasılık hesaplamalarında, bunun aksi nasıl hesaplanabilir?
1,846 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
ersals krononot
ersals krononot
227K UP
Krononot⁸

Bilimsel yöntemlerle elde edilmiş kanunlar değildir. Aslında deneyime bağlı yorum olarak düşünülebilir. Daha çok termodinamik ilkelerin 2. olan entropi nin hüküm sürmesinin gündelik yaşama yansımalarının derlenmiş hali olarak görülebilir. Biliyoruz ki, büyük patlamadan itibaren entropi olasılıkları artıran bir yasa. İnsan zihni tek düze çalıştığı, aynı anda çok uyaranı - konuyu yorumlayamadığı için düzen tanımımız, evrenin işleyişiyle uyumlu değil. Bu yüzden, bizim minik zihinlerimizde ürettiğimiz düzen-düzensizlik tanımları üzerinden, ters gidecek bir şey varsa, onun mutlaka ters gideceğine dair düşünceler geliştirebiliyoruz. Oysa doğanın işleyişinde "bize göre" ters giden şeylerin de içinde olduğu işleyiş canlılığı doğurmuştur. Aslında bir şeylerin ters gittiğini salt doğaya bakarak söylemek mümkün değil. Bizim YORUMUMUZ o daha çok.

Doğayı - olayları yorumlarken kendi aklımızı esas - temel - referans alıyoruz. Başka türlüsü düşünülemezdi zaten. Ancak, bu demek değil ki, her şeyi "aslında olduğu gibi" ele alıyoruz. Hayır. Çoğu zaman olayların - şeylerin "bize göre" halini ele alıp yorumluyoruz. İşte murphy kanunları da bu yorumlardan biri. Bizim düzen - düzensizlik tanımlarımıza göre, olasılıklar düzensizliği seçmeye meyillidir. Biz kısa vadede hemen kendi bakış açımıza göre olumlu sonuçları öngörüyoruz. Evrensel işleyişte bu oldukça komik ve anlamsız büyük ihtimalle. Doğada ŞEYler, kendi yapılarının kümülatif etkileşimine neden olurlar. Herşey olması gerektiği haliyle ilerler. Biz ise, bize göre olması gerekenleri kategorize etmeye bayılıyoruz. Hatta buna inanıyoruz. İşte insana ait İRADE, BİLİNÇ, (tabii ki haklı olarak) kendi yorumunu esas alarak yaşamı ele almakta kısaca.

Tüm Reklamları Kapat

Ve ekmeğe yağ ve bal sürdüğünde, yere düşen kısmın ağır olan yani ekmek olmayan kısım olması sanki bir terslikmiş gibi geliyor bize. Oysa kütleçekim etkisinden ibaret olan. Ters - olumsuz vs de değil. Olması gerektiği haliyle basit bir işleyiten ibaret. Kütleçekim gibi evrensel kanunların bizim yiyeceğimiz bal - yağ ile alıp veremediği yok.

Burada sadece irade - bilincin faaliyetinde, yargısal öngörüleriyle uyuşmayan sonuçları HATA - EKSİKLİK - OLUMSUZLUK olarak tanımlamasıyla ilgili bir yaklaşım söz konusu. Biz evrenin merkezinde onu yöneten bir erk değiliz. Evrendeki kurallara tabi, mekana - zamana bağlı varlık sergileyen varlıklarız. Bu yüzden kendi yargılarımızı değil, evrensel kanunları referans almaya alışmak zorundayız.

Yaşama - olaylara olumlu olumsuz değil, NÖTR bakmayı öğrenmek durumundayız. Çünkü kendi küçük deneyim alanımız, bütünsel işleyiş için pek bir öneme sahip değilmiş gibi görünmekte.

430 görüntülenme

Kaynaklar

  1. S.D. Dunn, L.M. Wahl, G.B. Gloor. Mutual Information Without The Influence Of Phylogeny Or Entropy Dramatically Improves Residue Contact Prediction. (15 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 15 Aralık 2020. Alındığı Yer: academic.oup.com | Arşiv Bağlantısı
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close