Sorulara Dön
0
Matematik

Murphy kanunlarının geçerliliği ve olasılık sistemi üzerinde ki konumu nedir?

Murphy kanunları bizleri gerçekten sayısız olumsuzluklar dizisi içerisinde sıkışıp kaldığımızı ifade eden bir söylem midir? Olasılık hesaplamalarında, bunun aksi nasıl hesaplanabilir?

1
240 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bilimsel yöntemlerle elde edilmiş kanunlar değildir. Aslında deneyime bağlı yorum olarak düşünülebilir. Daha çok termodinamik ilkelerin 2. olan entropi nin hüküm sürmesinin gündelik yaşama yansımalarının derlenmiş hali olarak görülebilir. Biliyoruz ki, büyük patlamadan itibaren entropi olasılıkları artıran bir yasa. İnsan zihni tek düze çalıştığı, aynı anda çok uyaranı - konuyu yorumlayamadığı için düzen tanımımız, evrenin işleyişiyle uyumlu değil. Bu yüzden, bizim minik zihinlerimizde ürettiğimiz düzen-düzensizlik tanımları üzerinden, ters gidecek bir şey varsa, onun mutlaka ters gideceğine dair düşünceler geliştirebiliyoruz. Oysa doğanın işleyişinde "bize göre" ters giden şeylerin de içinde olduğu işleyiş canlılığı doğurmuştur. Aslında bir şeylerin ters gittiğini salt doğaya bakarak söylemek mümkün değil. Bizim YORUMUMUZ o daha çok.

Doğayı - olayları yorumlarken kendi aklımızı esas - temel - referans alıyoruz. Başka türlüsü düşünülemezdi zaten. Ancak, bu demek değil ki, her şeyi "aslında olduğu gibi" ele alıyoruz. Hayır. Çoğu zaman olayların - şeylerin "bize göre" halini ele alıp yorumluyoruz. İşte murphy kanunları da bu yorumlardan biri. Bizim düzen - düzensizlik tanımlarımıza göre, olasılıklar düzensizliği seçmeye meyillidir. Biz kısa vadede hemen kendi bakış açımıza göre olumlu sonuçları öngörüyoruz. Evrensel işleyişte bu oldukça komik ve anlamsız büyük ihtimalle. Doğada ŞEYler, kendi yapılarının kümülatif etkileşimine neden olurlar. Herşey olması gerektiği haliyle ilerler. Biz ise, bize göre olması gerekenleri kategorize etmeye bayılıyoruz. Hatta buna inanıyoruz. İşte insana ait İRADE, BİLİNÇ, (tabii ki haklı olarak) kendi yorumunu esas alarak yaşamı ele almakta kısaca.

Ve ekmeğe yağ ve bal sürdüğünde, yere düşen kısmın ağır olan yani ekmek olmayan kısım olması sanki bir terslikmiş gibi geliyor bize. Oysa kütleçekim etkisinden ibaret olan. Ters - olumsuz vs de değil. Olması gerektiği haliyle basit bir işleyiten ibaret. Kütleçekim gibi evrensel kanunların bizim yiyeceğimiz bal - yağ ile alıp veremediği yok.

Burada sadece irade - bilincin faaliyetinde, yargısal öngörüleriyle uyuşmayan sonuçları HATA - EKSİKLİK - OLUMSUZLUK olarak tanımlamasıyla ilgili bir yaklaşım söz konusu. Biz evrenin merkezinde onu yöneten bir erk değiliz. Evrendeki kurallara tabi, mekana - zamana bağlı varlık sergileyen varlıklarız. Bu yüzden kendi yargılarımızı değil, evrensel kanunları referans almaya alışmak zorundayız.

Yaşama - olaylara olumlu olumsuz değil, NÖTR bakmayı öğrenmek durumundayız. Çünkü kendi küçük deneyim alanımız, bütünsel işleyiş için pek bir öneme sahip değilmiş gibi görünmekte.

258 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • S.D. Dunn, L.M. Wahl, G.B. Gloor. Mutual Information Without The Influence Of Phylogeny Or Entropy Dramatically Improves Residue Contact Prediction. (15 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 15 Aralık 2020. Alındığı Yer: academic.oup.com | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın