Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Muhabbet, forpus, sevda gibi kuşların kafes ortamında onlarca mutasyonu var, bu kadar hızlı renk çeşidi sağlanmasının temel sebebi nedir?

Benim evimde bir çift forpus papağanım var anne ve baba yeşil kuşlar altı yavrusu oldu ve altı yavrunun altısı da farklı renkteydi. Bu gibi durumların kafes ortamında çok hızlı olmasının temel sebebini merak ediyorum

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle bu bahsettiğiniz durum bir mutasyon değildir. Hem de asla değildir. Mutasyon olarak adlandırmak son derece yanlıştır. Bahsetmiş olduğunuz durum son derece normaldir. Sizin söyleminize göre mavi gözlü iki anne babanın farklı renkli gözde çocukları da olmamalı. Öte yandan bu durumun kafes ortamıyla da bir alakası yoktur.

Söylediğiniz şeyin sebebi ise şu şekilde açıklanabilir. Bir gen havuzu düşünelim(richard dawkins gen uzayı diyor). Bu gen havuzunda trilyonlarca farklı gen var. Bu genlerin belirli bir kısmının belirli bir sırayla dizilmesiyle çeşitli mahlukatlar oluşuyor. Bunlar çevresel şartlara göre ya yaşıyor ya da ölüyor. Bazıları diğerlerine göre daha üstün oluyor. İnsan da bu mahluklardan bir tanesi. Ve biyogenez yoluyla kendi türünü çoğaltıyor. Bu yapılırken yavruya genlerin bir kısmı anneden bir kısmı da babadan aktarılır. Yani anne tüm genlerini komple aktaramaz veya aynı şekilde baba tüm genlerini komple aktaramaz. Yarı yarıya aktarım sonucunda yeni bir mahluk ortaya çıkar. Fakat burada önemli bir nokta daha vardır. Üremeye ayrılmış genlerle, canlıyı canlı yapan genler farklılık gösterebilir. Örneğin babanın üreme genlerinde genetik olarak mavi göz olabilir. Bu gen onlarca nesil öncesinden aktarılarak kendi üreme genlerine kadar gelmiş olabilir. Ama babanın kendisi mavi gözlü değildir. Çünkü üreme genlerinde mavi göz özelliğini bulunduruyor olmasına rağmen kendi genlerine bu özelliği katılmamıştır. Yani kahverengi gözlü olmasına rağmen mavi göz geni aktarabilir. Bunun gibi pek çok komplikasyon düşünüldüğünde anne ve babaya hiç benzemeyen çocuklar ortaya çıkması mümkündür.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Richard Dawkins - Kör Saatçi Ebeveyn-çocuk göz rengi farklılığı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“"Uzay günü" adı verilen bir gün icat etmeliyiz. Bu günde, gece boyunca hiçbir ışık çalışmasın ve hep birlikte gözlerimizi uzaya dikelim. Emin olun, insanlığın birbirine ve hayata bakış açısı değişecektir.”
Thierry Cohen