Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Moleküler saat nedir?

İki canlının ortak atasının hangi zamanda yaşadığı nasıl bulunabiliyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Oldukca kapsamli bir soru aslinda ama kisaca tanimlamaya calisacagim. Molekuler saat, temel olarak biyolojik molekullerin (DNA olabilecegi gibi, protein de olabilir) mutasyon oranlarinda bakarak turlerin ya da toplumlarin ayrilma zamanini belirlemeye yarayan bir aractir. Cesitli turlerde yapilan calismalarla birim zamanda meydana gelen mutasyon orani hipotetik olarak matematiksel kuramlar cercevesinde hesaplaniyor. Mutasyon miktarinin zaman icindeki kalibrasyonu eskiden fosil kayitlariyla yapilirken, bugun artik antik DNA calismalarinin ilerlemesiyle daha guvenilir hale geldi. Basitce soylemek gerekirse, oncelikle filogenetik agaclar olusturuluyor, sonra bu agaclardaki tarihi bilinen orneklerdeki mutasyon oranlari ve yasadiklari donemler bilindiginden, birim zaman icinde mutasyon orani tespit ediliyor. Insanda evrimsel genetik calismalarinda kullanilan mutasyon orani, bir nesilde 1.25 × 10^−8 baz cifti olarak alinir. 

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sadece eğitimli olanlar özgürdür.”
Epictetus
Geri Bildirim Gönder