Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Mitokondriyal dna-in sadece anneden değil, babadan veya dededen de transfer edile bilir mi?

Aşağıdakı videoda doktorların bir hasta üzerinde çalışmaları sırasında mitokondriyal dna-in çoçuğa dedesinden geçtiği tespit edildiği anlatılıyor. Lütfen izleyip yorumlayınız. Eğer gerçekten böyle ise, bu bugüne kadar "mitochondrial eve" kimi çalışmaların sonuçlarını da şübhe altına alacaktır.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Video kaynaklarından 4 yaş erkek çocuk vakası ile olan raporu inceledim. İlgili aileye dair bulgular kesinleştirilmiş. Yani heteroplazmik bir mitokondriyal genom söz konusu. Hem anneden hem de babadan geçiş olmuş. Bunu daha önce alg ve bitkilerde de gözlemişler fakat insan üzerinde sonuca net ulaşılıp güçlü üniversiteler tarafından onaylanan bir çalışma olmamış. Bu rapor Harvard Med Fac. tarafından onaylanmış. 3 ayrı testte de aynı sonuç yani heteroplazmi verilmiş. Nasıl gerçekleştiğine dair olası senaryolar ise

1-fertilizasyon sırasında paternal(babaya ait) mtd dna sını yok eden lizozomal genlerde mutasyon sonucu paternal mtd dna sının matriks zarına yerleşmesi

2-Normalde maternal(anneye ait) mtd dna sının replike olmasını sağlayan genlerde mutasyonlar ya da ilgili moleküllerin varyantları sonucu paternal mtd dnasının da sürece dahil olması

Aynı zamanda bu deneyleri birbirinden farklı 3 ailede farklı yöntemlerle tespit etmişler. Oluşum süreci, sonuçları ve etkileri bazında aydınlatılmamış çok yer olsa da bu alandaki bilgileri değiştirecek bir çalışma. Özellikle mitokondriyal hastalıkların tedavisinde sonuçlarını göreceğiz gibi duruyor.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlığın bir gün yok olacağı gerçeği ile yüzleşmek zorundayız. Asıl soru şu: Bu, ne zaman olacak?”
Richard Leakey
Geri Bildirim Gönder