Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Mide asidi güçlü olmasına rağmen kusunca neden asitten yemek borumuz ile ağzımız kötü etkilenmiyor kustuğumuz şeyde asitteki gibi aşınma gözlenmiyor?

1,656 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Orjin Astromat
Matematikçiyim ama bu konuda bilgim var

Mide asidi, sindirim sürecine yardımcı olmak için mide tarafından üretilen güçlü bir asittir. Bu asit, yiyeceklerin parçalanmasına ve sindirilmesine yardımcı olur, ancak mide duvarı gibi özel bir koruma mekanizması olmadan diğer dokulara zarar verebilir.

Kusma sırasında, mide kaslarına güçlü bir şekilde kasılma sinyalleri gönderilir ve mide içeriği yemek borusuna doğru itilir. Yemek borusu, mide ile aynı asit direncine sahip değildir, ancak mide çıkışında bir kapak olan alt özefageal sfinkter (AÖS) ile korunur. AÖS, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasını engeller.

Ayrıca, kusma sırasında mide içeriği boğaz ve ağız yoluyla dışarı atılır. Bu, mide asidinin ağız veya boğaz gibi hassas dokularla temas etmesini engeller.

Tüm Reklamları Kapat

Son olarak, kusmada çıkan mide içeriği, mide asidi ve sindirim enzimlerinin yanı sıra yiyecek artıkları, safra ve pankreas sıvıları gibi diğer sıvıları içerir. Bu nedenle, mide asidi kusarken ağızda veya boğazda uzun süre temas etmez ve dolayısıyla asidik etkisi çok daha azdır.

Ancak, kusma sırasında mide asidi yemek borusuna geri kaçarsa veya sık sık kusuyorsanız, bu asit yemek borusuna zarar verebilir ve gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, sık sık kusuyorsanız veya ciddi bir şekilde mide yanması veya yemek borusu ağrısı yaşıyorsanız, bir doktora danışmanız önerilir. (Mide asidinin deriye çok fazla miktarda zarar vermediği bilinmektedir.)[1][1]

Kaynaklar

 1. Dr. Rezan Cezan. Mide Asidi Neden Önemli?. (21 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 16 Nisan 2023. Alındığı Yer: Mide asidi neden önemli? | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close