Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Can Can
Can Can
6K UP
Üye
1

Meyve ve sebze tohumların dağıtımı için gereklidir ama neden her bitkinin yenebilir meyvesi olmuyor (yada vicecersa)?

İnsan ıslahından önceki dönem için bu soruyu soruyorum. Eğer evrimsel bir sebep bulamıyorsak, meyve/sebzenin insanlara nimet olarak yollandığı düşünmek hiç de zor değil.
219 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Koray Yılmaz
Ziraat Mühendisi

Bitkiler, hayvanlar veya insanlar yesin diye meyve vermediler ki, evrimsel süreçte İlk meyve veren bitki meydana çıktığında ortalıkta insan bile yoktu. Ufacık faremsi yaratıklardık belki de o zamanlar. Bitkiler tohumlarını dış etkenlere karşı koruyabilmek için bunu yaptılar. İlk meyvesi olan bitkinin meyveleri doğal seçilime yenik düşmedi ve üremeye devam etti. Bu sayede meyve veren bitkiler çoğalmaya, çeşitlilik kazanmaya başladı. Yani bu yöntemleri tuttu.

Bitkiler sadece tohumla veya tohumsuz şekilde üremez. Bitkilerin nesillerini garanti altına almak için birçok başka seçeneği var. Tohumla üreme yapan bir bitki vejatatif üreme de yapabilmektedir. Veya briyofitler olarak tanımladığımız bitki grubu sporla üreme yapmaktadır. Bitkilerin nesillerini devam ettirmek için çeşitli yöntemleri vardır ve bu yöntemler çalışmakta, iş görmektedir.

''Eğer evrimsel bir sebep bulamıyorsak, meyve/sebzenin insanlara nimet olarak yollandığı düşünmek hiç de zor değil.'' Sözünüze karşılık yukarı da anlattıklarımdan yola çıkacak olursak ilk meyve hayvanlar tüketsin diye ortaya çıkmadı ve bitkilerin üremek için birden fazla seçeneği mevcut. Meyve dediğimiz kavram modern biyolojiyle hız kazandı. 200 yıl önce bugün tükettiğiniz sulu kırmızı domatesler bulunmuyordu. Bundan dolayı domates çorbası da yoktu. Onları bu hallerine biz getirdik. Veya elmalar anavatanları olan Kazakistan dağlarının eteklerinde ilk bulunduğunda tüketilecek pek bir tarafı yoktu. Kısaca meyve ve sebzeler insanlara nimet olarak yollanmamıştır. Onları yiyebileceğimiz formlara biz getirdik.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca Bkz: https://evrimagaci.org/bitkilerin-meyveleri-ve-hayvanlarin-urunleri-bize-neden-guzel-veya-tatli-geliyor-5551

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close