Puan Ver
0
Puan Ver

Merhabalar evrim ağacı ekibi ben hilal bu soru psikoloji ile ilgili olucak acaba insan doğasında saldırganlık içgüdüsünün oluşma sebebi nedir?

Bu soruyu size sorma sebebim yaşım 17 ama 18 ime basıcam ayrıca açık lise öğrencisi olarak sizin alanlarınızı makalelerinizi takip ediyorum :) bu soruyu sorma sebebim ise psikoloji , kişisel gelişim merakımdan dolayı ve ayrıca alanımdan dolayı uzman olmasam bile

2
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Merhabalar Hilal,

Öncelikle 'Saldırganlık İçgüdüsü' denilen bir şeyin kendi başına olmadığını belirteyim.Belirli içgüdüler veya çevrede oluşan bir etki saldırganlık davranışını tetikleyebilir.Ayrıca saldırganlık davranışının insana özgü olmadığını ve hemen hemen tüm canlılarda görülebileceğini belirteyim.Bu nedenlere bir göz atalım.

GENETİK

Genetiğin,dış görünüşü etkilediği herkesçe bilinen bir gerçektir.Ancak üzerinde çalışmalar sürdürülmekle beraber,genetiğin belli olaylar dahilinde,saldırganlığa yatkınlık yaratabildiği ve belli genlerin saldırganlığı tetikleyebildiğine dair kanıtlar mevcuttur.

Yetiştirilme Tarzı

Bizleri 'biz' yapan bir diğer faktör ise ebeveynlerimizin veya bizi büyütenlerin bizleri nasıl yetiştirdiğidir.Saldırganlaşmasının sonucunda bir yaptırımla karşılaşmayan hatta bazı durumlarda psikolojik veya maddi olarak ödüllendirilen genç insanlar,ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde şiddete daha eğilimli oldukları görülmüştür

Çevresel Faktörler

Eğer bir insanın büyüdüğü ortamda saldırganlaşmadan kendini sivriltme veya hayatta kalma ihtimali yok veyahut az ise her durumda saldırganlaşmaya adapte olur.

Öte yandan insanlar değil de tüm canlılar çerçevesinden bakacak olursak,bir canlının saldırganlaşmasının haklı sebepleri de olabilir.Yuvasını eşini ve yavrularını korumak için saldırganlaşmak hayatta kalma ve üreme şansını büyük ölçüde arttırır ve daha az saldırgan diğer türdaşlarına göre saldırgan bireyimiz ve onun genetiğine sahip yavrular daha çok hayatta kalıp daha çok ürer.Tabi ki bu da evrim manasına gelir.Hayatta kalma ihtimalini arttıran her şey konusunda popülasyonun genetik havuzu o yöne doğru kayacaktır.

Dipnot:Evrim ağacı ekibine sorulmuş bir soru olsa da cevaplamış bulundum.Ben de senin gibi yalnızca bir üyeyim.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Bilimsel Makale Duygu Onur CURA, Tufan ÇANKAYA tarafından hazırlanan makale
  2. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi
  3. Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Merhaba dostum, cevabını aşağıdaki linke bırakıyorum, sana söylemek istediğim birkaç şeyi de şimdi söylüyorum izninle :). Hiç bir zaman merakını ve azmini kaybetme, bu hayatta bilginin sonu bilinmez, yaşının ve ünvanının hiçbir önemi yok, önemli olan azim ve merak. merak bizi her yere götürebilecek muhteşem bir şey. hiç bir zamanda hiçbir şey için çekinme :)

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. cevabın
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Varsayımlarınız, dünyaya açılan pencerelerinizdir. Arada bir tozunu alın, yoksa içeri ışık girmez.”
Isaac Asimov
Geri Bildirim Gönder