Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

Merhaba, benim merak ettiğim şey kuantum ile rastgele mutasyonlar arasında bir bağ var mıdır? Canlılık tam olarak kuantumu kullanıyor olabilir mi?

Canlılar aleminin asıl bilinci kuantum mekaniğini bilinç ötesinde algılaması olabilir mi? Canlı organizmaların ortak bilinci ile kuantum mrkaniğini anlamaları ve uygulamaları mümkün mü?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba Sezer,

Sorularından önce kuantum mekaniğini güzel bir şekilde anlamak gerekiyor. Parçacıkların, gözlemlerimizile değişmesinin sebebi hala bilinmese de, problemlerimizi biliyoruz. Doğal Seçilimli Evrenler Modeli' nin sahibi Prof. Dr. Lee Smolin, bunu 3 madde ile sunuyor:

  1. Kuram için matematik dilimizin yetersiz olması ve sezgilerimize ters, indeterminist anlamlandırmaya sebep olması.
  2. Kuramın anlayışının ve denklemlerinin yorumunun değişme ihtiyacı duyması.
  3. Doğanın kuantum kuramından daha derinlerde bir anlayışını sağlayan yeni bir kuramın bulunamaması. (şöyle açıklayabilirim: gözlemciden çıkan göremediğimiz bir parçacığın, gözlemlerimize etkimesi.)

Bunun haricinde, gözlemci faktörünün direk olarak denklemlerin içinde olduğunu varsaymak, basit primatlar olduğumuzu unutmaya yöneltiyor. Bu düşünce fizikçilere insan olarak özel hissettirdiği kadar; sezgisel olarak yanlış da hissettiriyor. ''Tanrı zar atmaz.'' sözü kuantum mekaniği çalışan bazı fizikçiler için hala geçerli.

Kuantum ile rastgele mutasyonlar arasında bir bağ var mıdır?

Evet vardır. Mutasyonun, uzaydan gelen kozmik ışınların DNA' larımıza etkiyerek, kuantum mekaniği ilkelerine göre gerçekleştiğini biliyoruz. Hatta kuantum mekaniği determinist mantığa oturmadığı için, maalesef evrim hala kanun olarak adlandırılamıyor.

Canlılık tam olarak kuantumu kullanıyor olabilir mi?

Bizler atomlardan oluşan basit canlılarız. Elbette kuantum mekaniği bizim için de geçerli.

Canlılar aleminin asıl bilinci kuantum mekaniğini bilinç ötesinde algılaması olabilir mi? Canlı organizmaların ortak bilinci ile kuantum mekaniğini anlamaları ve uygulamaları mümkün mü?

Bilinçten kastın bazı fikir insanlarının tanımlamaları sanırım. Kuantum mekaniğinin daha az felsefi çıkarımları olduğunu düşünüyorum. Popüler bilim bazen çok farklı yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebiliyor.

Saygılar.

3
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın