Puan Ver
0
Puan Ver

Merhaba, 4. 5 milyar yıl içinde, şu an ki medeniyetimizden daha ileri bir medeni bir insanlık dönemi olmuş mudur? Örneğin mısır piramitlerini çağımızda yapmak mümkün müdür?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Konu insanlığın gelişimi ise, günümüzün gelişmişlik seviyesini üst bir noktaya koymanın gelişmişlik açısından ne kadar gerçekçi olduğu konusu gözden kaçmamalı.

Teknoloji temelli gelişmişlik algısı, insanın ihtiyaçlarına ulaşmadaki kolaylığı merkeze koyan bir bakış açısı.

Oysa menfaat temelli bakışın dizayn ettiği yaşam tarzımız, genetik kodumuzla taban tabana zıt. Sirkadiyen ritm, biyolojik - fizyolojik gereksinimlerimizle çelişen bir yaşam şeklinde, kendimizi gelişmiş olarak tanımlıyoruz. Ve tarihin hiçbir döneminde bu denli kendimize ve dünyaya zarar verilmiş olamaz.

Diğer yandan tarihte lokal olarak geri kalmış veya diğer lokal komünlere göre çok ileri seviyeye ulaşmış kitleler olmuştur. Aynen günümüzdeki gibi. Modern arkeolojik kalıntılar, bize gelişimin uç noktalarına dair bilgiler vermekte. Özellikle mayalara ait 'kristal kurukafa'larda olası hafıza kapasitesi, günümüzün çok daha ötesinde bir yaklaşımı göstermekte.

Gelişmişlik düzeyi temelde 'bilinç ve ortak bilinç' gelişimi referans alınarak belirlenmelidir. Bu açıdan baktığımızda, ihtiyaçlarına ulaşmayı hedef belirleyebilecek düzeydeki bilinç düzeyini en gelişmiş olarak konumlandırmak çok doğru olmayacaktır.

Favorilerime Ekle
1

İkinci sorudan başlayayım;

Tokyo yakınlarında "Shimizu Mega-City Pyramid" isimli piramidin inşaatına başlandı ancak tamamlanması 50 yıldan daha fazla süreceği söyleniyor. Bittiğinde ise mısırdaki piramitten 12 kat daha büyük olacak ve içinde 1 milyon kişi yaşayabileceği tahmin ediliyor şimdiden. Yani, evet bu gayet mümkün.

İlk sorunla ilgili ise;

Günümüze kadar o kadar çok medeniyet yaşamış ve yok olmuş ki hala daha keşfedilmeyen binlercesi olduğu söyleniyor. Ancak bizden daha medeni bir insanlık dönemine ait hiçbir bulguya rastlanmamış olduğu için şu an kesin bir şey söyleyemeyiz. Kendi düşüncem, belki bizimkine yakın bir medeniyet olmuştur ama bizden daha ilerisi olmamıştır, en azından Dünya' da.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir gün hayvanlarla konuşabileceğiz. Bize tek bir şey soracaklar: Neden?”
Anthony D. Williams
Geri Bildirim Gönder