Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Merhaba, 4. 5 milyar yıl içinde, şu an ki medeniyetimizden daha ileri bir medeni bir insanlık dönemi olmuş mudur? Örneğin mısır piramitlerini çağımızda yapmak mümkün müdür?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Konu insanlığın gelişimi ise, günümüzün gelişmişlik seviyesini üst bir noktaya koymanın gelişmişlik açısından ne kadar gerçekçi olduğu konusu gözden kaçmamalı.

Teknoloji temelli gelişmişlik algısı, insanın ihtiyaçlarına ulaşmadaki kolaylığı merkeze koyan bir bakış açısı.

Oysa menfaat temelli bakışın dizayn ettiği yaşam tarzımız, genetik kodumuzla taban tabana zıt. Sirkadiyen ritm, biyolojik - fizyolojik gereksinimlerimizle çelişen bir yaşam şeklinde, kendimizi gelişmiş olarak tanımlıyoruz. Ve tarihin hiçbir döneminde bu denli kendimize ve dünyaya zarar verilmiş olamaz.

Diğer yandan tarihte lokal olarak geri kalmış veya diğer lokal komünlere göre çok ileri seviyeye ulaşmış kitleler olmuştur. Aynen günümüzdeki gibi. Modern arkeolojik kalıntılar, bize gelişimin uç noktalarına dair bilgiler vermekte. Özellikle mayalara ait 'kristal kurukafa'larda olası hafıza kapasitesi, günümüzün çok daha ötesinde bir yaklaşımı göstermekte.

Gelişmişlik düzeyi temelde 'bilinç ve ortak bilinç' gelişimi referans alınarak belirlenmelidir. Bu açıdan baktığımızda, ihtiyaçlarına ulaşmayı hedef belirleyebilecek düzeydeki bilinç düzeyini en gelişmiş olarak konumlandırmak çok doğru olmayacaktır.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

İkinci sorudan başlayayım;

Tokyo yakınlarında "Shimizu Mega-City Pyramid" isimli piramidin inşaatına başlandı ancak tamamlanması 50 yıldan daha fazla süreceği söyleniyor. Bittiğinde ise mısırdaki piramitten 12 kat daha büyük olacak ve içinde 1 milyon kişi yaşayabileceği tahmin ediliyor şimdiden. Yani, evet bu gayet mümkün.

İlk sorunla ilgili ise;

Günümüze kadar o kadar çok medeniyet yaşamış ve yok olmuş ki hala daha keşfedilmeyen binlercesi olduğu söyleniyor. Ancak bizden daha medeni bir insanlık dönemine ait hiçbir bulguya rastlanmamış olduğu için şu an kesin bir şey söyleyemeyiz. Kendi düşüncem, belki bizimkine yakın bir medeniyet olmuştur ama bizden daha ilerisi olmamıştır, en azından Dünya' da.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yanında en azından bir kitap taşımayan birine asla güvenmeyin.”
Lemony Snicket