Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Merhaba, 4.5 milyar yıl içinde, şu an ki medeniyetimizden daha ileri bir medeni bir insanlık dönemi olmuş mudur? Örneğin mısır piramitlerini çağımızda yapmak mümkün müdür?

0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cengizhan Ç.
Cengizhan Ç.
2,570 UP
Mongolian

İkinci sorudan başlayayım;

Tokyo yakınlarında "Shimizu Mega-City Pyramid" isimli piramidin inşaatına başlandı ancak tamamlanması 50 yıldan daha fazla süreceği söyleniyor. Bittiğinde ise mısırdaki piramitten 12 kat daha büyük olacak ve içinde 1 milyon kişi yaşayabileceği tahmin ediliyor şimdiden. Yani, evet bu gayet mümkün.

Tüm Reklamları Kapat

İlk sorunla ilgili ise;

Günümüze kadar o kadar çok medeniyet yaşamış ve yok olmuş ki hala daha keşfedilmeyen binlercesi olduğu söyleniyor. Ancak bizden daha medeni bir insanlık dönemine ait hiçbir bulguya rastlanmamış olduğu için şu an kesin bir şey söyleyemeyiz. Kendi düşüncem, belki bizimkine yakın bir medeniyet olmuştur ama bizden daha ilerisi olmamıştır, en azından Dünya' da.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ersals Krononot
Ersals Krononot
252K UP
Krononot

Konu insanlığın gelişimi ise, günümüzün gelişmişlik seviyesini üst bir noktaya koymanın gelişmişlik açısından ne kadar gerçekçi olduğu konusu gözden kaçmamalı.

Teknoloji temelli gelişmişlik algısı, insanın ihtiyaçlarına ulaşmadaki kolaylığı merkeze koyan bir bakış açısı.

Tüm Reklamları Kapat

Oysa menfaat temelli bakışın dizayn ettiği yaşam tarzımız, genetik kodumuzla taban tabana zıt. Sirkadiyen ritm, biyolojik - fizyolojik gereksinimlerimizle çelişen bir yaşam şeklinde, kendimizi gelişmiş olarak tanımlıyoruz. Ve tarihin hiçbir döneminde bu denli kendimize ve dünyaya zarar verilmiş olamaz.

Diğer yandan tarihte lokal olarak geri kalmış veya diğer lokal komünlere göre çok ileri seviyeye ulaşmış kitleler olmuştur. Aynen günümüzdeki gibi. Modern arkeolojik kalıntılar, bize gelişimin uç noktalarına dair bilgiler vermekte. Özellikle mayalara ait 'kristal kurukafa'larda olası hafıza kapasitesi, günümüzün çok daha ötesinde bir yaklaşımı göstermekte.

Gelişmişlik düzeyi temelde 'bilinç ve ortak bilinç' gelişimi referans alınarak belirlenmelidir. Bu açıdan baktığımızda, ihtiyaçlarına ulaşmayı hedef belirleyebilecek düzeydeki bilinç düzeyini en gelişmiş olarak konumlandırmak çok doğru olmayacaktır.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close