Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Maymunlar evrim geçiriyor mu?

Halen evrimine şahit olunan maymun var mı

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evet, bütün canlılar gibi maymunlar da evrim geçiriyor. Bilim insanları, Orta ve Güney Amerika'da yaşayan ve alet kullanabilen kapuçin maymunlarına ait üç bin yıllık arkeolojik bulguları inceleyerek alet kullanımında ciddi gelişmeler gösterdiklerini ispatlamışlar. Bu durum kapuçin maymunlarının beyinlerinin geliştiğini ya da evrim geçirdiğini gösteriyor.

Evrim konusuna aşina olmayanlar, "evrim geçirme" denilince ilk olarak üçüncü gözün çıkması, bir parmağın körelmesi ya da ne bileyim göze görülür değişikler bekliyorlar fakat ne yazık ki memeliler gibi ileri derecede gelişmiş ve karmaşıklaşmış canlılarda bu tarz değişikleri gözlemlemek, kayıt altına almak ve incelemek için yaklaşık beş bin yıl yaşayabilenlerin ya da yapay zekaların çalışma yapması gerekmektedir. Primatların evrimini inceleme konusunda insan ömrü yetersiz olduğu gibi insanlığın bilimsel gelişmişliği de biraz geriden bakıldığına henüz emekleme aşamasındadır.

Evrimi gözlemlerken daha kısa sürede daha etkili sonuçlar alabilmek adına bitkiler ve bakteriler bilim insanları tarafından kullanılmaktadır.

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bana bilime düşman bir hükümetle yönetilen bir ulus gösterin, ben de size sağlık, gelir ve güvenlik bakımından başarısız bir ülke göstereyim.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder