Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Matrix gerçek olsaydı mavi hapı mı seçerdin, kırmızı hapı mı?

ünlü bir film olan matrix gerçek olsaydı ve seçim hakkin olsaydı hangisini seçerdin?
1,958 görüntülenme
Matrix gerçek olsaydı mavi hapı mı seçerdin, kırmızı hapı mı?
Matrix gerçek olsaydı mavi hapı mı seçerdin, kırmızı hapı mı?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mehmet Göksu
Otodidakt

"Matrix" filminde mavi hapın Matrix'in simüle edilmiş gerçekliğinde kalma seçimini temsil ettiğini, kırmızı hapın ise uyanma ve gerçek dünyanın gerçeklerini görme seçimini temsil ettiğini söylemekle başlayalım ki karışıklık olmasın.

Simülasyondan uyanmak için kırmızı hap içme mevzusu Matrix'ten çok önce de var. Arnold Schwarzenegger'in baş rolünde oynadığı 1990 yapımı Total Recall filminde de vardı. Bu film de Philip K. Dick'in 1966 yılında yayınlanan "We Can Remember It for You Wholesale" kısa öyküsüne dayanıyor.[1] Zaten bilim-kurgu ve modern felsefede yer etmiş ne varsa Philip K. Dick'in zihninden çıkmıştır. Öyle de büyük bir yazardır.

Eğer Matrix gibi veya benzeri bir simülasyonda yaşıyorsak, biz zaten kırmızı hapı seçmiş durumdayız çünkü hakikati arayış yolunda Evrim Ağacı'nda bulunuyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Yok eğer bir simülasyonda yaşamıyorsak, zaten mavi hap yok; otomatik olarak kırmızı hapla başlıyoruz.

212 görüntülenme

Kaynaklar

 1. P. K. Dick. (2000). We Can Remember It For You Wholesale. ISBN: 9781857989489. Yayınevi: Collected Stories.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Ben ikisini birden içerdim, deneysel bir çalışma olurdu. Hangisinden canım sıkılırsa öbür tarafa geçerdim. Veya iki hapın etkisi beni arafta bırakırdı, etliye sütlüye karışmazdım, bence ikisi de bana uyar :)

166 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close