Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
6
Puan Ver

Matematikle ilgili önerebileceğiniz kitaplar nelerdir?

Kesin bir konu araştırmayan, matematikle ilgili bir lise öğrencisi için :)

4
270 görüntülenme
Teşekkür (5)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Ali nesinin kitaplarını okumadıysanız okumanızı kesinlikle tavsiye ederim

eğer amacınız matematiğe sağlam bir temel atıp cidden matematik öğrenmekse bununla ilgili hoş kitapları var (seriler halinde)

matematiğe giriş 1,2,3 kitapları , fen liseliler için matematik ve analiz serisi lise düzeyi için kitaplar

dahada geliştiririm diyorsan lisans ve yüksek lisans düzeyi içinde kitapları var

ayrıca okumak istersen popüler matematik kitapları da var

bir listesini kaynak bölümüne bırakırım

cevap vermemin sebebi tavsiye istiyor olmanız matematikle ilgilenmeme rağmen çok bilgili değilim

teşekkürler

670 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (5)
Paylaş
5

Kaynaklar

  1. Ali nesin Ali nesinin eserleri

Bende Ali Nesin'in kitaplarını öneririm.Çok iyi kitaplardır.

Onun Haricinde Tübitak Popüler Bilim Yayınları'nın bastığı matematik kitaplarını öneririm.Ayrıca fiyatları da ucuzdur.

Matematik tarihi ile alakalı Carl B. Boyer-Matematiğin Tarihi kitabını ve Dana Mackenzie-24 Denklemde Matematiğin Hikayesi kitabını öneririm.

Matematik Dergisi okumak istersen Ali Nesin'in yönetiminde çıkan Matematik Dünyası dergisini okuyabilirsin.

199 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Ali Nesin Ali Nesin'in Tüm Eserleri
  2. Tübitak Tübitak Popüler Bilim Yayınları
  3. Kitap Yurdu Carl B. Boyer-Matematiğin Tarihi
  4. Kitap Yurdu Dana Mackenzie-24 Denklemde Matematiğin Hikayesi
  5. Matematik Dünyası Matematik Dünyası Dergisi

Mustafa Yağcı'nın MY Matematik ve MY Geometri kitapları Türkiye'de lise düzeyinde en kapsamlı kitaplardır. Kendisinin Youtube'da videoları da var aynı şekilde Ali Nesin'in videoları da var onları da inceleyebilirsin.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Geometri için de TÜBİTAK'ın yayınladığı Öklid - Elemanlar (13 cildi de çevrilmiş) kitabını tavsiye ederim. Kendisi dünyada en çok basılan 2. kitaptır.

Düzlemler Ülkesi adlı 3 boyutlu dünyanın geometrik şekillere uyarlanmış bir ironisi olan kitabı da önerebilirim. Ayrıca filmi de vardır.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günümüzde bilim insanları dilenciler gibi görülmektedir. Ellerindeki teneke kutular, devletin fon ajanslarına ısrarla doğrultulmuştur.”
J. Doyne Farmer