Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Matematiği yardım almadan nasıl öğrenebiliriz? Matematik öğrenmenin bir stratejisi veya bir sistematiği var mıdır? Varsa nelerdir?

Eğer mümkünse temelden ileri seviyeye kadar olan ve mantıki çerçevede bize yardımcı olabilecek ingilizce ve türkçe kaynaklar önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Direk temelden ileriye tek bir güzel kitap bulmanız zor ve verimsiz olacaktır. Benim size tavsiyem konuları belirleyip, o konularla ilgili güzel kitapları google dan arayıp çalışabilirsiniz. Genelde ingilizce kitaplar en kalitelileri oluyor.

Kanımca matematiğin en önemli iki konusu kalkülüs ve lineer cebir. Çünkü bu iki konu size matematiğin nasıl bir şey olduğunu, nasıl matematik çalışıldığını, matematikde nasıl düşünülmesi gerektiğini öğretecektir. Ayrıca bu iki konuyu içermeyen bir temel bilim bulmanız neredeyse imkansızdır. Bu iki konuyu öğrendiğiniz zaman neredeyse her alana uygulayabileceğiniz bir anahtarınız olacak. Bu iki konudan önce kalkülüsü öğrenmenizi daha sonra da lineer cebiri öğrenmenizi öneririm. Kalkülüs için thomas calculus güzel bir kitaptır. Lineer cebir için eğer daha "matematiksel" bir kitap isterseniz linear algebra done right kitabı güzeldir ama biraz ağırdır. Eger daha uygulamalara yönelik bir kitap isterseniz Gilbert Strang in lineer cebir kitabı oldukça iyidir. Benim tercihim 1.sinden yana olmuştu. Bu iki konuyu öğrendikten sonra çok değişkenli kalkülüs veya diğer adıyla vector kalkülüs yapmanızı öneririm. Ama dikkat edin bu konuya bir matematikçi kafasından çok bir fizikçi kafasıyla yaklaşın. Zaten bu konunun en güzel anlatımlarını fizik kitaplarında bulursunuz ve fizikteki kullanım alanları sınırsızdır. Bu evrede biraz fizik bilginizi de geliştirirseniz çok iyi olur. Bundan sonra da kişisel zevklerinize göre ilerlemelisiniz. Ama eğer hoşunuza giderse kesinlikle mantık (first order logic) çalışmanızı öneririm. Bakış açınızı genişletecektir.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Döngüsel cehaletin reçetesi şudur: Düşüncelerinizle yetinin, bilgi düzeyinizle tatmin olun.”
Elbert Hubbard