Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İsmim Gerçekten Evren
Üye
1

Magma hareketleri dursaydı ne olurdu?

Levha tektoniği ve lavların hareketleri dolayısıyla afetler vs yaşanıyor. Eğer bu hareketler dursaydı insanlığa bir zararı olur muydu?
937 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Ahmet Turunç
sınırsız sonsuz astronomi meraklısı, araştırmacı

Magmanın yer altındaki konveksiyonel hareketlerinin durması için Dünyanın çekirdeğinin durması gerekiyor.

Dünyanın çekirdeği , gezegenimizin çok sıcak, çok yoğun merkezidir . Top şeklindeki çekirdek, serin, kırılgan kabuğun ve çoğunlukla katı olan mantonun altında yer alır . Çekirdek, Dünya yüzeyinin yaklaşık 2.900 kilometre (altında bulunur ve yaklaşık 3.485 kilometre yarıçapa sahiptir .

Dünyanın katmanları
Dünyanın katmanları
National Geographic

 Dünyanın çekirdeği Güneşin yüzeyi kadar sıcak ve bazı bilim insanlarına göre Dünyadan daha hızlı dönüyor. Hatta iç çekirdeğin çekim kuvveti yer kabuğundan 3 kat daha fazla!

Tüm Reklamları Kapat

Dünyanın katmanlarının kalınlıkları ve isimleri
Dünyanın katmanlarının kalınlıkları ve isimleri
National Geographic

Dünyanın çekirdeğinde demir ve diğer ağır elementler bulunuyor. Çekirdeğin dönüşü, sıcaklığı ve hareketleri sayesinde Dünyanın bir manyetik alanı var ve bu manyetik alan bizi Güneşin Rüzgarlarından, zararlı ışınlarından ve radyasyondan koruyor.

Güneş rüzgarları ve Dünyanın manyetik alanı
Güneş rüzgarları ve Dünyanın manyetik alanı
National Geographic

Dünyanın manyetik alanı olmasa Dünyanın yüzeyi Merkür gibi bir sıcaklığa sahip olurdu. Atmosfer yerinde duramazdı ve insanlar ilk olarak şiddetli radyasyon ve okyanusları silip süpüre ile ek kadar güçlü Güneş Rüzgar yüzünden dakikalar içinde yok olurdu.

219 görüntülenme

Kaynaklar

 1. National Geographic. Earth's Core. (1 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2021. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 2. Bilimfili. Dünya'nın Çekirdeği Sıcak Olmasa Ne Olurdu?. (4 Eylül 2015). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Bilimfili | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close