Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ertuğrul Öztürk
Üye
1

Madem alternatif evrenler var, peki neden sonsuz olasılıklardan sadece bir evrenden sadece bir insan bile bizi ziyaret edip kendini açık etmiyor?

Sonsuz evrenlerde sonsuz canlı var ve biri bile evrenler arasında geçiş yapmayı bulup bizi ziyaret etmiyor. Peki o zaman bu teori yanlış mı?
968 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Abdulkadir Özcan
düz düşünürüm yetkim yok.

Bir başka evrenden bir başka evrene bir insanın geçmemiş veya geçememiş olması ile paralel evrenin varlığı arasında bir bağ yoktur.

1- Paralel evren var, evrenler arasında geçiş yapmak fiziksel olarak imkansız.

2-Paralel evren var, evrenler arasındaki geçiş yapmak mümkün ama kimse şuan için o teknoloji bilgisine erişemedi.

Tüm Reklamları Kapat

3-Paralel evren var, evrenler arası geçiş yapmak mümkün ama o bilgi seviyesine erişen kişiler bir nedenden ötürü geçiş yapmayı tercih etmiyor.

4- Paralel evren var, evrenler arası geçiş yapmak mümkün, yapılıyor da ama bunu bilmiyoruz.

5-Paralel evren yok haliyle gelen giden de yok.

Görüleceği üzere olası 5 veya daha fazla ihtimal var, bu ihtimallerden 4 ünde de seyyahlar ile karşılaşamıyoruz, 1 inde ise farkında değiliz. İhtimalleri 2 ye indirmek hatalı değerlendirip, hatalı sonuç almamıza neden olur.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Barış Kurt
Barış Kurt
66K UP
akademisyen, kimyager

Öncelikle bu henüz kanıtlanmamış bir hipotezdir. Ancak kanıtlandığı varsayarak cevap vereceğim:

Iletişim Engelleri: Eğer farklı evrenler tamamen bağımsız fiziksel gerçekliklere sahipse, bu evrenler arasında bilgi veya madde transferi mümkün olmayabilir.

Teknolojik Sınırlamalar: Alternatif bir evrende yaşayan bir varlık, evrenler arası geçişi sağlayacak bir teknolojiye sahip olmayabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Fiziksel Yasalar: Farklı evrenler, farklı fiziksel yasalara sahip olabileceğinden, bu evrenlerden birinden gelen bir varlık, kendi evreninde mümkün olan bir şeyi bu evrende yapamayabilir.

Zaman Faktörü: Eğer alternatif evrenler varsa, bu evrenlerin oluşum zamanları ve yaşam süreçleri farklı olabilecektir. Yani, başka bir evrende yaşam henüz oluşmamış veya çoktan sonlanmış olabilir.

Algı ve Gözlem: Farklı evrenlerin varlığı, bizim algılayabileceğimiz ya da gözlemleyebileceğimiz bir biçimde olmayabilir.

Sonsuz Olasılık, Sınırlı Gerçeklik: Teorik olarak sonsuz sayıda olasılık olsa bile, tüm olasılıkların "gerçekleşebileceği" anlamına gelmez. Örneğin, bir evrende "pi sayısının 3 olduğu" bir olasılık teorik olarak düşünülebilir ama bu, matematiksel gerçeklikle bağdaşmaz.

Tüm Reklamları Kapat

Kendi Evrenimizin Sınırlamaları: Fiziksel yasalar, hız sınırlamaları ve bilgi iletimi gibi faktörler, kendi evrenimizin de bizi farklı evrenlere ulaşmaktan alıkoyabileceği sınırlamalardır.

***Ayrıca, farklı evrenden birilerinin geldiğine dair kanıtımız yok ama gelmediğine dair de kanıtımız yok: Belki de hemen yanıbaşımızdadırlar ve algılayamıyoruzdur. Karanlık maddeden oluşan bir canlı hayal et, bu canlı farklı evrenlerle iletişim halinde olabilirdi ama onu hele de küçük kütlelerde ise hiçbir şekilde algılayamazdık.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Aslım
Bir teori

Paralel evren teorisi gerçekten ilginç olmasının yanı sıra pekte gerçekçi gelmiyor kulağa, Fakat olurda öyle bir şey gerçek çıkarsa teknik açıdan onların evrenlerinin de bizim evrenimizle aynı yaşta olması, yani bizimle aynı çizelgede ilerleme katetmiş olmaları lazım kısacası büyük ihtimalle yeterli teklonojiye sahip değiller.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close