Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

Linkini paylaştığım sayfada geçen ifadelerin bilimsel açıdan tutarlılığı nedir?

Evren, evrenin oluşumu, evrenin boyutları ile ilgili teistik inançlara göre araştırma yaparken yukarıda verdiğim linki buldum ancak verilen sayılar hesaplamalar ile ilgili geniş bilgim olmadığı için buraya geldim. Linkte yapılan açıklamaların hesaplamaların bilimsel olarak tutarlılığı nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu yazıda hiçbir görüşe saygısızlık etmiyorum ve her görüşe saygı duyuyorum. Fakat matematiksel ve bilimsel yönde yapılan hataları da düzeltmeyi görevim biliyorum.

Paylaştığınız yazıyı okuyorum gördüğüm yanlışları sırasıyla paylaşacağım.

-"Kuarkların boyutu 10 üzeri 19 dan küçüktür"   Kuarkların boyutu Planck uzunluğu kadardır. O da yanlış hatırlamıyorsam 10 üzeri 35 metredir. Söylediği "küçüktür" ifadesi teorik olarak doğru olsa da burada 19 sayısına gönderme yapıldığı için ifadenin geneline yanlış diyeceğim.

-Evrenin yarıçapının 10 üzeri 19 olduğunu söylemiş. Herhangi bir birim verilmemiş. Benim de bu ifadeye sorum "Ne zaman?" yani evren sürekli genişlediğine göre yarıçapı da sürekli değişiyor olmalı. Artı olarak evrenin çapının 93 milyar ışık yılı olduğu tahmin ediliyor. 19 sayısı ile bir ilişki göremedim.

-Yük birimi olan Coulomb, çoğu birim gibi insanlar tarafından belirlenmiş bir büyüklük. Yani 19 üzerine bir vurgu yapmak tamamen anlamsız.

-19'un birinci ve sonuncu rakamlardan oluştuğu söylenmiş anladığım kadarıyla. İnsanlar on parmaklı olduğu için onlu sayı sistemi oluşturmuşlardır. yani 10 sayıda bir, bir birim atlanır. Eğer farklı sayıda parmaklarımız olsaydı 1 ve 9 belki de 1 ve 7'ye dönüşecekti.

-"Bilim evrenin yarıçapını bilemiyor" Daha önce yazdığım gibi, biliyor. Kaynaklarda Evrim Ağacı'ndan bir yazı paylaştım.

-Meleklerin hızını 5,4 trilyon km/s olarak hesaplamış. Fakat biliyoruz ki evrensel hız sınırı ışık hızıdır. (300.000 km/s) Işık hızını neden geçemeyeceğimizi kaynaklarda veriyorum.

-İnsanlardaki omuz-bacak uzunlukları kullanılarak evrenin uzunluğu ölçülmeye çalışılmış. Bu konuya girmeyeceğim mantık dahilinde açıklanabilir.

Bunun dışında fark etmediğim hatalar veya yazımda yanlışlar olabilir, mazur görün. 

Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın