Puan Ver
0
Puan Ver

Linkini paylaştığım sayfada geçen ifadelerin bilimsel açıdan tutarlılığı nedir?

Evren,evrenin oluşumu,evrenin boyutları ile ilgili teistik inançlara göre araştırma yaparken yukarıda verdiğim linki buldum ancak verilen sayılar hesaplamalar ile ilgili geniş bilgim olmadığı için buraya geldim. Linkte yapılan açıklamaların hesaplamaların bilimsel olarak tutarlılığı nedir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bu yazıda hiçbir görüşe saygısızlık etmiyorum ve her görüşe saygı duyuyorum. Fakat matematiksel ve bilimsel yönde yapılan hataları da düzeltmeyi görevim biliyorum.

Paylaştığınız yazıyı okuyorum gördüğüm yanlışları sırasıyla paylaşacağım.

-"Kuarkların boyutu 10 üzeri 19 dan küçüktür"   Kuarkların boyutu Planck uzunluğu kadardır. O da yanlış hatırlamıyorsam 10 üzeri 35 metredir. Söylediği "küçüktür" ifadesi teorik olarak doğru olsa da burada 19 sayısına gönderme yapıldığı için ifadenin geneline yanlış diyeceğim.

-Evrenin yarıçapının 10 üzeri 19 olduğunu söylemiş. Herhangi bir birim verilmemiş. Benim de bu ifadeye sorum "Ne zaman?" yani evren sürekli genişlediğine göre yarıçapı da sürekli değişiyor olmalı. Artı olarak evrenin çapının 93 milyar ışık yılı olduğu tahmin ediliyor. 19 sayısı ile bir ilişki göremedim.

-Yük birimi olan Coulomb, çoğu birim gibi insanlar tarafından belirlenmiş bir büyüklük. Yani 19 üzerine bir vurgu yapmak tamamen anlamsız.

-19'un birinci ve sonuncu rakamlardan oluştuğu söylenmiş anladığım kadarıyla. İnsanlar on parmaklı olduğu için onlu sayı sistemi oluşturmuşlardır. yani 10 sayıda bir, bir birim atlanır. Eğer farklı sayıda parmaklarımız olsaydı 1 ve 9 belki de 1 ve 7'ye dönüşecekti.

-"Bilim evrenin yarıçapını bilemiyor" Daha önce yazdığım gibi, biliyor. Kaynaklarda Evrim Ağacı'ndan bir yazı paylaştım.

-Meleklerin hızını 5,4 trilyon km/s olarak hesaplamış. Fakat biliyoruz ki evrensel hız sınırı ışık hızıdır. (300.000 km/s) Işık hızını neden geçemeyeceğimizi kaynaklarda veriyorum.

-İnsanlardaki omuz-bacak uzunlukları kullanılarak evrenin uzunluğu ölçülmeye çalışılmış. Bu konuya girmeyeceğim mantık dahilinde açıklanabilir.

Bunun dışında fark etmediğim hatalar veya yazımda yanlışlar olabilir, mazur görün. 

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki hayvanlarla çalışmayı kafanıza koyarsanız, öyle veya böyle bunu başarırsınız. Ama bunu sonuna kadar istemeniz, her fırsatı kollamanız ve asla vazgeçmemeniz gerek.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder