Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Laboratuvar ortamında hücre oluşturuldu mu, bununla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar yapıldı mı, sonucu ne oldu?

Yaşam nasıl başladı sorusuna cevap arıyorum Cansız varlıklardan canlı varlık oluşturabilir mi
396 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Musab O.
Musab O.
9K UP
Öğrenci

Bu konu hakkında bir kaç farklı teori vardır, en çok üzerinde durunan ise Abiyogenez Görüş'tür. Bunun haricindeki diğer yaklaşımlar ise şunlardır:

-Abiyogenez

Tüm Reklamları Kapat

-Biyogenez

-Panspermia Görüş

Tüm Reklamları Kapat

-Ototrof Görüş

-Heterotrof Görüş

-Yaratılışçılık

Abiyogenez (Kendiliğinden Oluşum) :

Canlı maddelerin cansız maddelerden kendiliğinden oluşmuştur fikrini savunur. Bu görüşü Aristo ileri sürmüştür. Evrimin tartışmaya açıldığı ilk fikir olması açısından önem taşır.

Bu tez;

Canlı, cansızdan kendiliğinden ve birden bire oluşur.

Oluşan canlı, basit veya evrimleşmiş olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Canlının, cansızdan oluşması süreklidir. İlkelerini savunur.

Biyogenez

Bir canlının yalnız kendine benzer başka bir canlıdan oluşabileceği görüşüdür.

Biyogenez 1862 de Louis Pasteur ’un yaptığı deneylerle ortaya çıkmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Pasteur, bu konu hakkında bir dizi kontrollü deneyler yapmıştır.

Francesco Redi ve Louis Pasteur adlı bilim adamları Helmont’un aksine kontrollü deneylerle biyogenez görüşünü ortaya atmışlardır.

Panspermia Hipotezi

Bu görüşe göre ilk canlı dünya dışında, yani başka gezegenlerde oluşmuştur. Daha sonra bu canlıların spor yada tohumları göktaşları ile dünyaya taşınmış ve canlılık başlamıştır. Canlılığın nasıl oluştuğu hakkında açıklama getiremeyen bir görüştür. Ayrıca bugünkü bilgilere göre spor ve tohumların uzayda, dünyaya gelişleri sırasında sıcaklık, basınç, zararlı ışınlar vb. koşullara karşı dayanması mümkün görülmemektedir. Ancak imkansız da değildir.

Tüm Reklamları Kapat

Ototrof Hipotezi

Tüm canlı organizmaların hayatta kalmaları için besine ihtiyaç duydukları düşünülecek olursa, ilk canlının da kendi besinini kendisinin yapması gerekliliği ortaya çıkar. İşte bu görüşe göre ilk canlı kendi besinini üretebilen ototrof bir canlıdır. Diğer canlılar da bunlardan meydana gelmiştir.

Heterotrof Hipotezi :

İlk canlı, dünyanın geçirdiği uzun süren kimyasal evrim sonucu ortaya çıkan özel koşullarda uzun süren bir zaman diliminde çok basit olarak oluşmuştur. Heterotrof Hipotezi Oparin ve Halden tarafından ileri sürülmüştür.

Yaratılışçılık:

Inanç temellidir. Evrenin ve canlıların bir Tanrı tarafından yaratıldığına inanılınır. Toplumdan topluma ve kültürel düzeye göre farklı görüşler mevcuttur.

Kişisel önerim, linkte verdiğim Evrim Ağacı'nın Abiyogenez ve Canlılık üzerine olan Akademı makale dizisini okumanızdır.

https://evrimagaci.org/yazi-dizisi/abiyogenez-teorisi-18

Kaynaklar

 1. Evrim Ağacı Yazarları, et al. Abiyogenez Teorisi Yazı Dizileri. (3 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 3 Ekim 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Kozmopolit Aydınlar. Hayatın Başlangıcı İle İlgili Görüşler. (3 Ekim 2011). Alındığı Tarih: 3 Ekim 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close